Nový rekord má na svědomí třiačtyřicetiletý italský automobilový kaskadér Marco Davide. V tahači od Renaultu využil Davide rampu k tomu, aby dostal vůz na dvě kola, a projel prostorem o šíři 380 centimetrů, ohraničeným bariérami.

Parametry rekordu stanovují, že vůz musí ujet v prostoru dané šíře po dvou kolech vzdálenost deseti metrů, a pak samozřejmě dopadnou na všechna čtyři kola bez převrácení. Davide zvládl průjezd před komisí až na třetí a poslední pokus, jak je vidět na videu. V prvních dvou pokusech nezvládl korekce a rozhodil bariéry.

Zdroj: Youtube

Na videu je také patrné, že jet s tahačem po dvou kolech rozhodně nebude nic snadného. Vůz se vlní jednak na pneumatikách s vysokým profilem, jednak i v samotném rámu, a samozřejmě v uložení kabiny. Marco Davide v rozhovoru pro Guinessovy světové rekordy podotkl, že se kabina pohybovala ve velkém rozsahu, a že stačilo milimetrové přidání plynu, aby „začala tancovat jako balerína.“

Zároveň je vidět, v jak ohromném náklonu musí tahač být. To je dáno rozložením hmotnosti, kdy je těžký rám s nápravami a agregáty až dole u země, a kabina, přestože je dost vysoká, vlastně sama o sobě tak těžká není. I kvůli tomu Davide řekl, že vedle velkého psychického vypjetí, bylo zdolání rekordu náročné i fyzicky, a že po něm hodně cítil ruku a rameno.

Rekordní jízda vozu postaveného studenty z ETH Zurich
Auto s největším zrychlením postavili studenti. Z nuly na sto do sekundy

Šíře 380 centimetrů se zdá jako hodně místa, ale ne když jedete kamionem po dvou bočních kolech. Je také potřeba říci, že obdobné rekordy pro osobní automobily jsou zajeté v o hodně těsnějším prostoru. Aktuálním držitelem rekordu z roku 2016 je Brit Alastair Moffatt, který projel po dvou kolech osobákem mezerou o šíři 44,5 centimetru. Spolu se svým bratrem Johnem drží Moffatt také rekord za nejužší prostor, projetý po dvou kolech dvěma auty souběžně – ten činí 129 centimetrů.