Letošní sezóně nevídaným způsobem dominoval Max Verstappen ze stáje Red Bull. Ten na zisk svého třetího titulu nemusel čekat zdaleka do posledního závodu – mistrem světa se stal už při sprintovém závodu v Kataru na začátku října. Jeho finální statistiky jsou neuvěřitelné. Z celkem 22 odjetých závodů vyhrál 19. Porazit jej zvládnul jen týmový kolega Sergio Peréz a jednou v Singapuru Carlos Sainz na Ferrari – rudé vozy z Maranella se tak letos staly jedinou konkurencí Red Bullu, která dosáhla na vrchol. Během sezóny přepsal Max mnoho rekordů – vyhrál deset závodů v řadě, zvítězil v sezóně s největším bodovým rozestupem a stal se i prvním jezdcem, který v jedné sezóně vedl přes 1 000 kol.

Zda zvládnou na absolutní dominanci stáje Red Bull zareagovat ostatní, to je zatím ve hvězdách, ale ne na dlouho. Sezóna 2024 má již vypsaný kalendář a tentokrát se pojede hned 24 závodů. K letošnímu seznamu okruhů (z nějž byl vyškrtnut závod v italské Imole kvůli záplavám), přibyde ještě velká cena Číny v Šanghaji. První závodní víkend startuje už 29. února příštího roku.

A na co se podívat během tří měsíců bez závodů? Zkuste třeba dokumenty a jeden film z prostředí královny motorsportu!

1. Brawn: Neuvěřitelný příběh Formule 1 (2023)

| Video: Youtube

Letošní dokumentární novinka vypráví příběh ze světa Formule 1, který se nestal zase tak dávno. Tým Brawn GP přišel do sezóny 2009 bez peněz a bez důvěry sponzorů, ale díky technickým řešením na samé hranici pravidel se vyšvihl do pozice lídra. Příběhem provází herec Keanu Reeves a je zde odhalena taky spousta praktik z pozadí, spojených se jménem Bernie Ecclestone.

2. Schumacher (2021)

| Video: Youtube

Michael Schumacher je jedním ze dvou jezdců, kteří kdy ve Formuli 1 získali sedm titulů. Dokument z roku 2021 je plný rozhovorů a archivních závěrů, ale zároveň i kontroverze. Než jej produkční společnost Netflix uvedla, začaly se šířit zvěsti, že bude obsahovat nové informace o tom, jaký je zdravotní stav závodní legendy po nehodě na lyžích z roku 2013. Nic takového ale v dokumentu není a tak je snímek „jen“ dobrým, byť místy snad až příliš oslavným životopisem.

3. McLaren (2017)

| Video: Youtube

Dokument mapující starší závodní historii vypráví příběh Bruce McLarena – Novozélanďana, který založil závodní tým a zároveň jednu z nejzajímavějších značek světa motorsportu. Nevypráví jen o Formuli 1, ale o člověku, týmu a závodech celkově. Vynikající na zhlédnutí zejména tehdy, pokud se z vás od půlky letošní sezóny stali fandové McLarenu – a není se čemu divit, podobný vývoj zažila letos spousta lidí.

4. Senna (2010)

| Video: Youtube

I lidé, kteří nikdy neviděli závod Formule 1, jsou schopní vyjmenovat alespoň čtyři jezdce – Lewise, Schumachera, Laudu a Sennu. Právě Sennovi se věnuje dokument s dějem plynoucím jako u hraného filmu. V něm budete svědky vzestupu legendárního závodníka, rivality s Alainem Prostem, významem pro domovskou Brazílii, ale i jeho tragické smrti při Velké ceně San Marina v roce 1994. Při stejném závodním víkendu zemřel i Rakušan Roland Ratzenberger, všeobecně se ovšem právě o Sennově nehodě mluví jako o incidentu, který odstartoval éru bezpečnější Formule 1.

5. Rivalové (2013)

| Video: Youtube

Z celého výběru jde o jediný hraný film, zato ale o fenomenální dílo, milované nejen fanoušky závodů po celém světě. Snímek Rivalové o sezóně roku 1976, kdy proti sobě stanuli nesourodí velikáni Niki Lauda a James Hunt, a kdy měl Lauda strašlivou nehodu na Nürburgringu, která ho málem stála život, je jedním z nejlepších autařských filmů vůbec. I když jsou snímku vytýkány občasné historické nepřesnosti, vyváží je úchvatným technickým zpracováním a příběhem, který zaujme i automobilového analfabeta.

6. F1: Touha po vítězství (Formula 1: Drive to Survive)

| Video: Youtube

Chybět nesmí ani „doku-reality“ série Netflixu, která dostala k Formuli 1 tolik nových fanoušků. Drive to Survive nabízí vhled do zákulisí moderní F1 a pohledy jezdců, týmových šéfů i novinářů na rozličná témata okolo závodů. V dokumentu poznáte lidi, které byste jinak nepoznali, a celá Formule 1 se stane mnohem bližší. Aktuálně je venku pět sérií, každá monitorující jednu závodní sezónu od roku 2018. Nové série dosud vždy vycházely jen pár týdnů před startem prvního závodu nového ročníku – sérii o právě ukončené sezóně 2023 tedy můžeme očekávat v únoru příštího roku.

Říkáte si, že zde chybí nějaký pořádný film ze světa moderní Formule 1? Bohužel žádný takový vlastně není. Rivalové se stále řadí mezi historické a možná posledním pokusem o ztvárnění moderní F1 na stříbrném plátně je poměrně strašlivý snímek Formule! se Sylvesterem Stallone z roku 2001. Ten se nakonec ani neodehrával v kulisách F1, protože se kvůli právům musel přesunout do prostředí amerického závodního seriálu IndyCars.

Jeden skutečný a moderní „formulový“ film se ale přece jenom chystá. Nemá název a ví se pouze, že jej režíruje Joseph Kosinski. Hlavní role se ujme Brad Pitt a v roli herce i odborné výpomoci se ve filmu objeví i Lewis Hamilton. Filmový štáb letos figuroval v Silverstone během Velké ceny Británie. Datum vydání je bohužel zatím v nedohlednu.