Mustang už dávno není nešikovné americké kupé, schopné jezdit jenom rovně. Od šesté generace, kdy Ford udělal z Mustangu skutečně globální model, prodávaný ve stejné verzi po celém světě, jde o výborně fungující kupé a kabriolet, balancující mezi kategorií sporťáků a cestovních GT.

Sedmá generace, interně označovaná S650, samozřejmě pokračuje s touto formulí, na světě je ale pořád dost lidí, kteří by byli rádi, aby Mustang více ukazoval svoje americké svaly.

Základní změna? Kompresor

Přesně tyhle svaly – potažmo celou hromadu svalů – na Mustanga navěšeli u Shelby American, ve spolupráci přímo s Fordem. Nejnovější vrcholný Super Snake zachovává pětilitrový osmiválec ze standardních verzí, ovšem dílna sídlící v nevadském Las Vegas do něj pořádně hrábla.

Zásadní změnou je pochopitelně kompresor – šroubovicový supercharger firmy Whipple posunul výkon motoru na strašlivých 830 koní. Z toho důvodu bylo potřeba osadit na motor mnohem výkonnější chladicí systém, je tu také výfuk Borla a nový kardan a poloosy, schopné zdolávat ohromný nápor.

Shelby pro Super Snake neuvádí žádnou hodnotu točivého momentu, a pro sebe si nechává i dynamické parametry, tyto hodnoty však nejsou podstatné. Jde zkrátka o jednoho z nejsilnějších Mustangů historie a tomu bude odpovídat projev, stejně jako zvuk.

Na třaskavou zvukovou kulisu kompresorem přeplňovaného osmiválce se můžete podívat na videu od Shelby American:

| Video: Youtube

Řadící páka se znakem Shelbyho hada

Výkon je ovšem jedna věc, podstatné je i to, aby všechny ostatní komponenty stíhaly dramaticky posílenému motoru. Mustang proto dostal přepracované naladění zavěšení pro lepší ovladatelnost, zesílený brzdový systém a lehčí hořčíková kola s průměrem 20 palců. Sáhnete-li po manuální převodovce, dostanete také zkrácené řazení, vybavené pochopitelně hlavicí řadicí páky se znakem Shelbyho hada – vztyčené kobry.

Aby se alespoň částečně dorovnala hmotnost, přidaná vpředu kompresorem na motoru, dostal vůz hliníkovou kapotu, karbonové rozšířené přední blatníky s ventilací pro brzdy a k tomu patřičně rozšířenou přední masku s karbonovým spojlerem.

Verze Fastback má navíc výraznou odtrhovou hranu na kufru a nad ní ještě navrch pořádné přítlačné křídlo. Osmisetkoňovou bestii si ale můžete užívat i jako kabriolet bez zadního křídla.


Nahrává se anketa ...

Do výroby jen 250 vozů

Jeden z nejsilnějších sériových Mustangů historie je patřičně exkluzivní zboží. Společnost Shelby American vyrobí jen 250 vozů. Každý z nich dostane samozřejmě zápis do registru originálních vozů Shelby a plnou tovární záruku na 3 roky. Shelby samozřejmě míří primárně na americký trh, ani tak ale není vyloučeno, aby se pár kusů objevilo skrze Shelby a Mustang nadšence i v Evropě, možná dokonce i u nás.