K tvorbě nového domova v Praze 10 – Malešicích patřícího soukromému investorovi se dvojice architektů Klára Valová a Martin Vančura dostala ve fázi shell and core. Tedy těsně před finálním dokončením celé stavby, kdy už je sice o její hrubé podobě rozhodnuto, o řadě důležitých prvků však nikoliv.
Z vizuálního hlediska v objektu dominují odhalené pohledové betonové stropy a surová ocel, zaujmou i betonové stěrky na podlahách a stěnách.
Pocit domova díky dřevěné podlaze
„Pro zjemnění a docílení pocitu domova jsme v obytných místnostech použili jako kontrast dřevěnou podlahu v dekoru světlého dubu. Nábytek je z dubové dýhy, která je navíc namořena do šedohnědé tmavé barvy,“ uvedla Klára Valová z architektonického studia SMLXL.
Dále v interiéru hraje velkou roli bílý lak a tři odstíny šedivých barev.
Zajímavě se pracovalo i s povrchovými strukturami. Patrné jsou například na dveřích, kde byla použita perforovaná ocel.
Pohled do interiéru.
Do domu se vchází prvním nadzemním podlažím, kde je také šatna. Skryté zárubně dveří skvěle maskují vstup do garáže a technického zázemí. Obložení z lakované frézované desky dává této části objektu duch minimalismu.
V druhém podlaží se odehrává většina důležitého dění v domě.

Hodně důrazu architekti věnovali kuchyni, jelikož rodina investora ráda vaří. I proto pracovní plochy umístili po celém obvodu tak, aby pro každého bylo v tomto prostoru dostatek místa a nemuseli se při přípravě pokrmů navzájem omezovat.
Designově velmi povedeným prvkem je jídelní stůl vyznačující se atypickým a asymetrickým podnožím, které se skládá ze tří noh, přičemž každá je jinak otočená a je vyrobena z jiného materiálu.
V druhém nadzemním podlaží je také obývací pokoj, v němž je nepřehlédnutelná sedací souprava i konferenční stolky vyrobené na míru. Ze sofa se pak může vstát třeba k elegantnímu baru z dýhy.
Dominantně působí knihovna ze surové oceli, která materiálově souzní se zábradlím.
Knihovna ze surové oceli materiálově souzní se zábradlím.
Do druhého nadzemního podlaží se ještě bez potíží podařilo vměstnat WC, kdy tuto místnost charakterizuje elegantní kombinace betonové stěrky s tenkou ocelovou poličkou a dřevěným šuplíkem i závěsným světlem.
A je tu i třetí nadzemní podlaží.
Jde o soukromé patro, kde se nachází ne příliš rozměrná ložnice. Vyjímá se atypickým asymetrickým čelem postele. To je složeno z několika vrstev materiálů – architekti zvolili malbu, betonovou stěrku a textilní měkké svislé polštáře.
Ve třetím podlaží jsou k dispozici i dvě koupelny s velkoformátovými obklady, jenž jsou doplněné stěrkou. Eleganci hodně napomáhá dřevěný dýhovaný nábytek a tmavé baterie.

Vedle ložnice je umístěná prostorná šatna, která zároveň navazuje na jednu z koupelen.
„Je vybavena vestavnými skříněmi z lakované desky. Do stejné barvy je pak doladěn i perforovaný plech, který tvoří dvířka skříně s pračkou a sušičkou. Vše je opět doplněno surovou ocelí, která je atypicky použita i na kosmetickém stolku,“ dodala Klára Valová z architektonického studia SMLXL.
A to není vše – ve třetím podlaží jsou ještě dvě místnosti, které nyní slouží jako pokoj pro hosty a pracovna.
Schodiště jakožto geometrická skulptura zakončená světlíkem pouští denní světlo do všech částí domu.
Celkovou dispozici ovlivňuje mohutné betonové schodiště se zábradlím ze surové oceli a je to vlastně takové srdce celého domu.
„Tato geometrická skulptura zakončená světlíkem, který pouští denní světlo do všech částí domu, předurčila základní koncept barev, struktur a materiálů celého projektu,“ sdělila Valová.