Ting1 se vymyká místní architektuře:

| Video: Youtube

Neotřelá stavba, která se vymyká evropskému normálu. To je objekt Ting1 dokončeném v roce 2013 ve švédském městě Örnsköldsvik, které se nachází na pobřeží Botnického zálivu. Na místě budoucího obytného skvostu stála nejdříve jen třípatrová administrativní betonová budova v neobrutalistickém stylu, postavili ji v roce 1996. Do svého vlastnictví ji posléze získala dvojice investorů Nicklas Nyberg a Torsten Kai-Larsen, kteří se spojili s architektem Gertem Wingårdhem. Ten se odvážil k počinu, který v historii architektury jen složitě hledá srovnání.

Ting1 jako perníková chaloupka

Bytový dům na speciálním rámu

Bytový dům je postaven na speciálním rámu, který byl umístěn na nádvoří a nad střechou současné soudní budovy. Má rozměr 22 x 22 metrů. Od dolní stavby je zcela oddělen.

„Neexistuje žádný fyzický kontakt mezi dvěma budovami,“ vysvětlil specializovaný web Nibe.

Zajímavosti o Ting1:

  • Má 11 pater.
  • Celkem se v budově nachází 51 bytů s výškou stropu 2,75 metru.
  • Z venku lze napočítat 78 prosklených balkonů.
  • Celá stavba je velmi energeticky úsporná. Přestože se budova nachází na severu Švédska, odhadovaná spotřeba energie je pouze 52 kWh/m2/rok. Z tuzemského pohledu energetické náročnosti budovy jde o mimořádně energeticky úsporný objekt.
  • Celkem 4000 metrů čtverečních obytné plochy budovy je vytápěno zemními tepelnými čerpadly.

Nahrává se anketa ...

Inspirace v Tanci žen

Hlavní městský architekt v Örnsköldsviku trval na tom, že nástavba šedivé budovy musí působit trojrozměrně.

„Inspirací pro vybrané barvy fasády pocházejí z obrazu místního umělce Bengta Lindströma „Tanec žen“ z roku 1968,“ připomenul specializovaný web Archilovers.

Fasáda je pak konkrétně vytvořena z glazovaných keramických obkladů z Číny.