Výpadek elektrického proudu na Slovácku čtěte ZDE

Řidiči se tak chvíli marně chtěli orientovat podle světel na semaforech, trolejbusy zlínské MHD se zastavily a lidé v obchodech či kancelářích často bezradně přešlapovali na místě. Krátkodobý blackout však výraznější komplikace nepřinesl.

Lidé marně zkoušeli vybrat z bankomatu, nebo jen obtížně hledali cestu z obchodů s automatickým otevíráním dveří. Kdo zavítal do některého z rychlých občerstvení na zlínském náměstí Míru, si zase musel připravit přesnou sumu. Registrační pokladny bez proudu nefungovaly.

„Neměla jsem drobné, tak jsem musela doslova lítat po náměstí, abych mohla zaplatit. Naštěstí se podařilo, a já mohla i s občerstvením odkráčet,“ popsala své obtíže například Dana Jandová.

Také v Obchodním a zábavním centru Zlaté jablko se na pár minut zastavil život. „Výpadek naštěstí neměl na návštěvníky žádný dopad. Stalo se to zhruba o půl třetí, být to o půl hodiny později, mohly být potíže s projekcemi v kině,“ naznačila mluvčí centra Kateřina Martykánová.

Lidé u pokladen podle ní spořádaně počkali na opětovné nahození proudu, jiní pak mohli bez problému odejít. „Pro podobné případy máme k dispozici záložní zdroje pro nouzové východy i osvětlení,“ dodala.

Viditelně pocítila dopad blackoutu Dopravní společnost Zlín-Otrokovice (DSZO). „Vypadlo napájení všech měníren pro trakční vedení trolejbusových linek ve Zlíně i v Otrokovicích. V provozu pokračovaly pouze hybridní trolejbusy. Všechny bez pomocného dieselagregátu se zastavily,“ naznačil mluvčí DSZO Vojtěch Cekota.

Dispečeři však prý zareagovali pružně. „Vyslali jsme na linky veškeré náhradní autobusy, které jsme měli k dispozici, včetně řidičů, kteří jinak pracují na úseku údržby vozidel v depu,“ doplnil. Nejdelší výpadek dodávky elektrického proudu pak zaznamenala DSZO v Otrokovicích, kde trval zhruba půl hodiny.

Na cestách však byl jinak klid. „Výraznější problémy jsme nezaznamenali. Semafory byly během několika minut nahozeny,“ potvrdila mluvčí zlínské policie Lucie Javoříková.

Také hasiči se s výraznějšími obtížemi nesetkali. „Byl to velký výpadek na hlavní trase, na požární stanici jsme jej pozorovali osm minut. Zasahovali jsme ve dvou případech, kdy lidé uvázli ve výtahu. Ve Zlíně jsme výtah spustili do nižšího patra a speciálními nástroji dveře otevřeli, v Otrokovicích se rozjel sám,“ přiblížil za krajské hasiče Vít Rušar.

Kromě toho poznamenal, že mají systém pro podobné případy hned několikrát zálohovaný. „Pokud proud vypadne, jsme tak schopni fungovat i bez dodávky energie,“ poznamenal. Podobné zálohy pak jsou standardem i v krajských nemocnicích. Pacienti napojení na životně důležité přístroje se v nebezpečí neocitli. „Funkčnost všech klíčových provozů zajistil náhradní zdroj, kterým nemocnice disponuje. Přechod na systém náhradního napájení se uskutečnil bez problémů,“ potvrdil například mluvčí uherskohradišťské nemocnice Ludvík Valouch.

Komplikace naopak hlásila zubní ordinace Pavla Kusáka v Ostrožské Nové Vsi na Slovácku. Výpadek tam z provozu vyřadil vrtačky i křeslo pro pacienty. „Museli jsme pracovat ručně. Ještě, že už jsme měli odvrtáno,“ podotkla zdravotní sestřička novoveské stomatologie Veronika Borisová.

A co za výpadkem bylo? Zatím nikdo neví. Jedno je jisté, zvrtla se běžná plánovaná akce společnosti Čeps, která provozuje přenosovou soustavu v celé České republice.

„Ve 14.41 došlo působením ochran k výpadku vedení a transformátorů v Otrokovicích, čímž nastalo omezení spotřeby. Provoz byl postupně obnoven ve 14.59, 15.19 a 15.45,“ prozradila mluvčí společnosti Eva Vítková s tím, že příčina se zatím vyšetřuje.