VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemědělci na Kroměřížsku o výsadbě plodin na výrobu biopaliva neuvažují

Kroměříž - Řepka olejná, kukuřice nebo řepa jsou plodiny, ze kterých je možné vyrobit biopalivo. To může nahradit naftu či benzín. Členové Evropské komise v jeho využití vidí možnost, jak snížit emise skleníkových plynů v ovzduší.

28.4.2008
SDÍLEJ:

Sila.Foto: DENÍK/Marcela Kořínková

Zemědělci na Kroměřížsku tyto plodiny pěstují, ale nadále je zpracovávají tradičně. Pro výrobu pevných druhů paliv, jako jsou brikety nebo takzvané peletky, se tam plodiny nepěstují. „Z pohledu kvality a úrodnosti půdy v této oblasti by to byl nesmysl,“ domnívá se ředitel Okresní agrární komory (OAK) v Kroměříži Milan Hebnar.

Podle něj další důvod, proč se rostliny nepěstují kvůli výrobě biopaliv je i jejich cena. „V současné době se u potravinářské pšenice a sladovnického ječmene pohybuje přes šest tisíc korun za tunu,“ upřesnil ředitel OAK.

Lihovary, které vyrábí biolíh z pšenice, kukuřice či řepy, nejsou schopny tak vysokou částku zaplatit. „Optimální cena pro zpracovatele by se musela pohybovat v rozmezí od dvou do dvou a půl tisíce korun za tunu obilovin,“ poznamenal Hebnar.

Proto lihovary podle jeho vyjádření skupují raději biomasu na výrobu biopaliva z Austrálie, jižní Ameriky a hlavně z Brazílie, protože je to levnější.

Na polích Agrodružstva v Morkovicích zemědělci pěstují tradiční plodiny, jako jsou potravinářská pšenice, sladovnický ječmen, řepa cukrovka, mák, kukuřice, řepka, len i vojtěška. „Pěstujeme je, ale na výrobu biopaliv z toho nejde nic a ani zatím nepřemýšlíme o tom, že bychom s tím začali. Úrodu využíváme pro potravinářství nebo pro vlastní potřebu na siláž a krmivo,“ podotkl hlavní agronom Josef Uchytil.

Na výsadbu plodin kvůli biopalivům se nenechali zatím nalákat ani soukromí zemědělci. „Zatím o tom ani neuvažuji. Není to dotažené do konce. Evropa uznala, že je to nesmysl. I podniky, které chtěly vyrábět bionaftu, od toho ustupují,“ konstatoval Mojmír Stískal z Třebětic.

Autor: Marcela Kořínková

28.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Čtyřiapadesátiletý cyklista z Kroměříže nezvládl v úterý navečer průjezd mezi kovovými sloupky a lehce se zranil, při dechové zkoušce pak nadýchal 3,14 promile.

Cyklista nezvládl průjezd mezi sloupky, pak nadýchal 3,14 promile

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Stavbaři začnou opravovat chodník v kroměřížské Vrobelově ulici

Ve středu začnou práce na opravě chodníku v kroměřížské Vrobelově ulici. „Pracovat se bude po obou stranách ulice na úseku od křížení s ulicí Páleníčkova po ulici Moravská. Měnit se bude dlažba a opraveny budou i vstupy k bytovým domům,“ upřesnil místostarosta města Marek Šindler. Zakázku získala společnost Kroměřížské technické služby, náklady činí zhruba 1,9 milionu korun bez DPH.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení