VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámkem v Kroměříži nově provází virtuální biskup Karel

FOTOGALERIE / REPORTÁŽ / Prohlídku s opravdu vzácným průvodcem si mohou rámci prázdninových programů na Arcibiskupském zámku v Kroměříži vyzkoušet jeho návštěvníci.

9.8.2017
SDÍLEJ:

V rámci programu Sen biskupa Karla si mohou návštěvníci projít druhým patrem Arcibiskupského zámku v doprovodu samotného biskupa Karla z Lichtensteinu - Castelcorna ukrytého v tabletu.Foto: Deník / Klusáková Kristýna

Okruh po druhém patře zámku začínající i končící v Obrazárně jim totiž představí sám biskup Karel z Lichtensteinu Castelcorna. Program nazvaný Sen biskupa Karla využívá moderních technologií, konkrétně tabletů: začíná každou středu v 9.30 a ve 14 hodin na nádvoří zámku a Deník si ho minulý týden vyzkoušel na vlastní kůži.

Jakmile se sejde ohlášená skupinka, vydáváme se do Obrazárny, kde po úvodním slovu každý účastník dostává k zapůjčení tablet. A právě z něj na nás poprvé promluví náš staronový průvodce. „Jsem Karel z Lichtensteinu – Castelcorna. Vítám tě v mém letním sídle v Kroměříži,“ začal prohlídku biskup, který po třicetileté válce zámek obnovil do dnešní podoby.

Po jeho úvodním slově míříme do místností věnovaných libosadu: dozvídáme se, kterým panovníkem se nechal Karel inspirovat při výstavbě Květné zahrady a mnoho dalšího. Princip symetrie použitý na zahradu pro mě sice není novinkou, v peněžence se mi koneckonců hřeje permanentka do zahrady, několik ukázek symetrické architektury mi ale odkrývají právě až biskupovy interaktivní úkoly. Stejně zaujatě jako já vypadají také všichni rodiče kolem, nejen jejich ratolesti.

Po dokončení úkolů na prvním stanovišti se přesouváme do malého ráje na zemi: zámecké knihovny. Na vybídnutí Karla, ve snaze přiblížit biskupovi trochu světského naturalismu, obohacuji jeho knihovnu o svého oblíbeného Zolova Zabijáka, on mi na oplátku připomene kousek z Ovidiových Proměn. Následně pak neopomene zmínit ani jednu z dominant místnosti: globus, na kterém jsou vyobrazena souhvězdí. Stačí zvednout hlavu od tabletu a veliký netradiční globus mám přímo před očima.

Další zastávkou je kabinet hudby. Tady se prvně většina výpravy rozbíhá po sále, aby jim neunikl žádný z vystavených nástrojů a partů. S biskupem pak shlížíme několik divadelních ukázek, poznáváme krásu koňského baletu, otestujeme dnes už nefunkční vodní stroj v Květné zahradě a spouštíme také každý vlastní ohňostroj. Naší předposlední zastávkou je kabinet mincí a medailí. Příhodně tu zjišťujeme praktickou hodnotu krejcarů i s někdejšími cenami nejčastějších potravin, přičemž většina z nás opět neskrývá překvapení s tím, že na tom dnešním dovozu potravin zvenčí možná přece jen něco bude…

Po prohlídce mincí i medailí se přesouváme tam, kde jsme začali – do Obrazárny. Naše poslední štace se týká největšího zámeckého skvostu: Tizianova obrazu Apollon a Marsyas. Přestože znám obraz i Tizianovy osudy, Karlův výklad rovnou pod obrazem mě donutí se na něj podívat alespoň podvacáté a zase jej o něco lépe pochopit. Předtím, než odevzdám tablet, už jen Karlovi přiznávám, že jsem citlivka a je mi pyšného Marsya trochu líto.

A co si myslím o nápadu s netradičním průvodcem? Přestože je program určený primárně pro děti, jsem nadšená. Tablety totiž paradoxně pomáhají, abychom od nich zvedli hlavu a vnímali Karlův malý zámecký vesmír. A co víc, v budoucnu bude prý možné si půjčit tablet na samostatnou prohlídku! Turisté jako já, kteří se i v Benátkách raději třikrát ztratí, než by žádali o průvodce, budou nadšeni…

Autor: Kristýna Klusáková

9.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Čtyřiapadesátiletý cyklista z Kroměříže nezvládl v úterý navečer průjezd mezi kovovými sloupky a lehce se zranil, při dechové zkoušce pak nadýchal 3,14 promile.

Cyklista nezvládl průjezd mezi sloupky, pak nadýchal 3,14 promile

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Stavbaři začnou opravovat chodník v kroměřížské Vrobelově ulici

Ve středu začnou práce na opravě chodníku v kroměřížské Vrobelově ulici. „Pracovat se bude po obou stranách ulice na úseku od křížení s ulicí Páleníčkova po ulici Moravská. Měnit se bude dlažba a opraveny budou i vstupy k bytovým domům,“ upřesnil místostarosta města Marek Šindler. Zakázku získala společnost Kroměřížské technické služby, náklady činí zhruba 1,9 milionu korun bez DPH.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení