VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Práci mohou mít číšníci či telefonisté

Zlínský kraj – Několik dobrých zpráv přinesl souhrn údajů o nezaměstnanosti ve Zlínském kraji (ZK) za letošní říjen. Patří k nim pokles počtu uchazečů o zaměstnání, o několik desítek více volných pracovních míst i skutečnost, že okres Zlín se dostal v míře nezaměstnanosti na úroveň celorepublikového průměru. Dosud jej zatím překonával.

9.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/David Taneček

V minulém měsíci v celém kraji poklesla míra nezaměstnanosti, přibyla i volná místa

„Ve srovnání s koncem měsíce září je na úřadech práce ve Zlínském kraji evidováno o 569 osob méně. Jejich celkový počet se tak dostal pod třicet tisíc osob,“ informovala mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová.

K dalším údajům dodala, že na konci října evidovaly úřady práce Zlínského kraje celkem 1 440 volných pracovních míst. To je o čtyřicet volných pracovních míst více než na konci září. K poslednímu říjnovému dni tak na jedno volné pracovní místo připadá v kraji 20,6 uchazečů o zaměstnání. Nejčastěji nabízenými volnými pracovními místy jsou přitom pozice obsluhy strojů na výrobu obuvi, obchodní zástupci, číšníci a servírky, telefonisté a zprostředkovatelé finančních transakcí.

Ke konci října bylo na úřadech práce ve Zlínském kraji evidováno celkem 29 611 uchazečů o zaměstnání a míra nezaměstnanosti dosáhla hodnoty 9,6 procenta. Celkový počet uchazečů o zaměstnání poklesl ve všech okresech Zlínského kraje. Nejvíce to bylo v okrese Zlín a sice o 2,81 procenta. Ten se tak stává okresem s nejnižší mírou nezaměstnanosti. Její hodnota zde činí 8,5 procenta. Míra nezaměstnanosti okresu Zlín se tak dostala na úroveň celorepublikové míry nezaměstnanosti. Druhou nejnižší míru nezaměstnanosti vykazoval okres Uherské Hradiště s 8,97 procenty, za ním následovalo Vsetínsko. tam se v říjnu hodnota ustálila na 10,29 procenta. Okres s nejvyšší mírou nezaměstnanosti je Kroměříž s 11,57 procenta.

„Ve struktuře nezaměstnanosti nedochází k významnějším změnám kromě rostoucího zastoupení osob se zdravotním postižením mezi uchazeči o zaměstnání. V současnosti ji tvoří již více než 16 procent z celkového počtu uchazečů o zaměstnání v kraji,“ podotkla Miriam Majdyšová.

V jednotlivých okresech jsou počty uchazečů se zdravotním postižením poměrně vyrovnané. Nejvyšší počet je jich na Zlínsku a sice 1338 osob, na Uherskohradišťsku pak 1299 uchazečů, na Vsetínsku 1261 lidí a na Kroměřížsku 940 těchto nezaměstnaných. Mluvčí Miriam Majdyšová vysvětlila, že u nárůstu procent těchto evidovaných uchazečů nedochází proto, že by byli propouštěni či jich přibývalo.

„Pokud pracovník se zdravotním postižením pracuje dobře, jeho zaměstnavatel si jej většinou ve firmě drží. Tito uchazeči o zaměstnání se tedy do evidence úřadů práce nedostávají tak často, jak by se mohlo zdát. Pokud už však v evidenci jsou, je pro ně těžší najít místo a tak v ní zůstávají po delší dobu. Jejich počet se výrazně nemění, ovšem jeho procentuelní vyjádření kolísá v závislosti na počtu ostatních uchazečů,“ vysvětlila mluvčí Majdyšová. Doplnila, že ani krizový vývoj na trhu práce v loňském roce se této skupiny uchazečů zdaleka nedotkl tak výrazně, jako těch ostatních.

Zaměstnavatelé s více než 25 zaměstnanci v pracovním poměru přitom mají zákonnou povinnost zaměstnávat osoby se zdravotním postižením ve výši čtyř procent z celkového počtu svých zaměstnanců. Pokud tak nečiní, mohou tuto povinnost kompenzovat odběrem výrobků a služeb od firem zaměstnávajících zejména pracovníky se změněnou pracovní schopností či odvodem finančních prostředků do státního rozpočtu. Tyto možnosti mohou také kombinovat. Tuto podmínku nemohou využít orgány státní správy. Ty mají povinnost využít pro splnění zákona jen první dvě možnosti.

Autor: Kateřina Košutová

9.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Po ženě u Rusavy zbytečně pátraly desítky policistů. Zranění si vymyslela

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Favoritem Rusavské padesátky je Ital Johnny Cattaneo

V Hostýnských vrších se v sobotu pojede 14. ročník závodu horských kol FORCE Rusavská padesátka. Start hlavního 50 kilometrů dlouhého podniku s převýšením 1150 metrů, zařazeného i do seriálu MTB král Hostýnek, který zaštiťuje hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek společně se starostou obce Rusava Bohumilem Škarpichem, bude ve dvou vlnách před rusavskou základní školou v 11.30 hodin.

Bez vody. Také Kroměříž už zakázala kvůli suchu její odběr

Nejsou to vedra z poloviny července, jenže jedna potíž s počasím v kroměřížském regionu pokračuje. Je sucho. A situace už začíná být skutečně vážná, takže mnohé radnice už zakazují lidem odebírat vodu z řek a potoků. Naposledy k málokdy vídanému opatření sáhl tento týden vodoprávní úřad kroměřížské radnice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení