VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plány církve se zámkem v Kroměříži? Opravy za desítky milionů

Minulý pátek se na kroměřížském zámku přepisovala historie, klíče od něj totiž po skoro sedmdesáti letech převzal původní majitel, Arcibiskupství olomouctví.

11.4.2017
SDÍLEJ:

Arcibiskupský zámek v Kroměříži. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Eliška Lašová

Obratem je sice vrátilo zpět památkářům, v jejichž správě vzácná památka zůstává, zároveň ale církev představila plány: řadu ambiciózních oprav a rekonstrukcí v hodnotě desítek milionů korun.

Co se provozu týče, ředitel kroměřížského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Jan Slezák potvrdil, že návštěvníci nepocítí žádnou změnu.

„Nadále budeme zámek i Podzámeckou zahradu spravovat, ale pro arcibiskupství, ne pro stát. NPÚ podepsal s arcibiskupstvím smlouvu o služebnosti,“ vysvětlil Jan Slezák.

Smlouva platí tři roky kvůli udržitelnosti projektů podpořených evropskými fondy, po jejím uplynutí bude NPÚ s arcibiskupstvím jednat o jejím prodloužení. Běžné provozní výdaje bude podle smlouvy hradit NPÚ, bude také zajišťovat návštěvnický provoz.

V režii státu zůstane vstupné, zámek letos zdražil o deset korun snížené i rodinné vstupné.

Zásadní investiční opravy jsou ale podle dohody na staronovém majiteli památek. Arcibiskupství tak už minulý týden například ukončilo projekt obnovy obrazů a nábytku na zámku. Nákladem asi 19 milionů korun se tak podařilo restaurovat 53 obrazů a tři desítky kusů historického nábytku i textilu.

Vedení zámku také pořídilo vybavení sloužící pro bezpečné uchování cenných předmětů. Církev jako majitel zámku a Podzámecké zahrady ale připravuje i další opravy.

Na projekt o hodnotě zhruba 246 milionů korun žádá evropskou dotaci, která by mohla dosáhnout až k 226 milionům. Arcibiskupství podalo žádost na konci března, zda dotaci obdrží, by podle projektového manažera Štěpána Sittka mělo vědět ve druhé polovině roku.
Práce by měly začít v roce 2018 a skončit v roce 2022.

„Mělo by dojít ke stavební a restaurátorské obnově vybraných částí zámku a i částí mobiliáře. Kromě toho půjde o kompletní rekonstrukci takzvané Mlýnské brány, která v minulosti sloužila jako sídlo arcibiskupské gardy. V objektu by mělo být gardě věnované muzeum. Třetí částí projektu je obnova Podzámecké zahrady, zejména jejího vodního systému,“ vyjmenoval Štěpán Sittek.

V Podzámecké zahradě by se pak pro změnu měla opravovat i Pompejská kolonáda, největší z drobných staveb v zahradě. Na zámku by se měly zvelebit střechy a restaurátorského zásahu by se měl dočkat také Sněmovní sál.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU

Autor: Redakce

11.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na nádraží ve Valašských Kloboukách připomněli členové klubů vojenské historie stovkám diváků dobu 1. světové války.
40

VIDEO: Přepadení vlaku přilákalo davy lidí

Velitel 2. armádního sboru se sídlem v Olomouci a šéf ozbrojených složek v krizovém štábu Ústřední povodňové komise Petr Voznica.

Povodně změnily vnímání armády, míní generál Voznica

Zlatým jablkem se o víkendu opět prošel oživlý dinosaurus

VIDEO / Výborným nápadem pro své fanoušky se blýskl jeden z členů dinousauří party, která obsadila prostory obchodního centra Zlaté jablko ve Zlíně na začátku prázdnin.

Město o prázdninách zaměstná až sto dvacet mladých brigádníků

Možnost prázdninové brigády nabídla mladým holešovská radnice také letos.

Fotbalový Hulín jede pro postup s posilou Motalem

Hned ze tří krajských derby si dnes mohou vybrat návštěvu fotbalového utkání fanoušci ve zlínském regionu! Nabízí je 1. kolo českého poháru pod názvem Mol Cup.

Na Bajdě v Kroměříži stráží městští policisté

Na pořádek v areálu kroměřížského koupaliště Bajda přes léto dohlížejí strážníci městské policie, popřípadě asistenti prevence kriminality.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení