VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oheň ve výškách? Znají ho i hasiči v regionu

Tragický požár věžáku v Londýně otřásl nedávno celou Evropou: a přestože i ty nejvyšší budovy v Kroměříži, třeba některé panelové domy na sidlištích Oskol a Slovan nebo ve Spáčilově ulici, jsou přeci jen podstatně nižší, případný požár by podle odborníků rozhodně nebyl žádnou legrací jak pro obyvatele tak pro hasiče.

4.7.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Hana Konečná

Krajští hasiči mají totiž s hašením vysokých budov nejednu zkušenost: jen loni jich v celém kraji hořelo hned osmadvacet. Požár přitom vznikne nejčastěji zcela nevinně v kuchyni.

„Nejčastější příčinou těchto požárů je vznícení potravin při vaření. Pak jde také o požáry na balkonech, kdy za to může často kouření. Nejmenší procento příčin pak jsou závody na elektrospotřebičích nebo další nedbalostní jednání v bytech či požáry střešní konstrukce při opravách izolačních vrstev,“ vyjmenoval mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Právě izolace měla ostatně podstatnou roli při děsivém požáru v Londýně: podle dostupných informací byl totiž na zateplení domu použit nevhodný materiál, který umožnil rychlé šíření ohně.

Hasičům v kraji se však zatím nestalo, že by narazili na podobné pochybení.

„S nevhodnou volbou zateplovacího materiálu jsme se nesetkali. V případě většiny bytových požárů došlo třeba jen k lokálnímu poškození zateplení, nikdy k tak fatálnímu zasažení celého objektu,“ vysvětluje mluvčí.

Volba materiálu pro izolaci je navíc jedním z hlavních aspektů při pravidelných kontrolách.

„Pokud se staví nové budovy, tak se vyjadřujeme ke stavební dokumentaci a jsme i účastníky kolaudačních řízení. Pokud se jedná o starší domy, které procházejí revitalizací, nebo se právě třeba zateplovaly, tak se opět účastníme schvalování stavebních povolení,“ upřesnil Libor Netopil.

Požár výškové budovy však dokáže hasiče potrápit i bez ohledu na zateplení domu. Faktorem, který komplikuje hašení, je třeba fyzická námaha: záchranář totiž musí sám po schodech dostat celé vybavení až do nejvyššího patra.

V případě zakouření budovy je pak náročná i samotná orientace v budově – a jelikož většina výškových budov jsou paneláky stojící uprostřed sídliště, práci hasičům neulehčují ani zaplněná parkoviště. Auta na nich totiž často brání technice, kterou hasiči pro uhašení potřebují.

A co dělat v případě, že v paneláku, kde člověk bydlí, propukne požár?

„Jednak by měl mít každý dům nějaký evakuační plán, který by měl být někde vyvěšený a veřejně přístupný. V zásadě je ale vhodné se pohybovat při zemi, jelikož zplodiny a vyšší teploty se drží nahoře. Pokud se z bytu nemůžu dostat, tak zavřu dveře a utěsním byt tak, aby se zplodiny nedostávaly ke mně. Také je nevhodné snažit se vše otvírat, pak má totiž oheň vzduch, což nechceme,“ vyjmenoval mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Autor: Kristýna Klusáková

4.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

První dva svatebčané využili v minulých dnech sedačku, která byla nedávno instalována na schodišti hlavní budovy kroměřížské radnice na Velkém náměstí. Pro svatby možná poněkud netradiční zařízení má usnadnit život méně pohyblivým návštěvníkům slavnostní

Schodišťová sedačka na radnici funguje, „svezl“ se na ní první pár svatebčanů

Zámek v Holešově.

Zámek v Holešově hostí v sobotu hudební festival

Zloděj jezdil na Kroměřížsko krást kola z Prostějova

Krádeže hned několika kol na Kroměřížsku má podle policie na svědomí osmapadesátiletý muž z Prostějova. Začátkem září měl jeden bicykl ukrást u Domu kultury v Kroměříži, nepomohlo ani to, že jej majitelka měla zamčený.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Nejlepší marmeláda? V kurzu je exotika, vyhrát může každý

Soutěž O nejchutnější marmeládu bystřického regionu už počtvrté vyhlásilo středisko volného času Včelín z Bystřice pod Hostýnem. Momentálně mají už šest soutěžních vzorků a další jim mohou zájemci nosit až do středy 27.října. Vítěze vyberou sami návštěvníci Farmářského a řemeslného jarmarku, který se koná první říjnovou sobotu.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení