VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oheň ve výškách? Znají ho i hasiči v regionu

Tragický požár věžáku v Londýně otřásl nedávno celou Evropou: a přestože i ty nejvyšší budovy v Kroměříži, třeba některé panelové domy na sidlištích Oskol a Slovan nebo ve Spáčilově ulici, jsou přeci jen podstatně nižší, případný požár by podle odborníků rozhodně nebyl žádnou legrací jak pro obyvatele tak pro hasiče.

4.7.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Hana Konečná

Krajští hasiči mají totiž s hašením vysokých budov nejednu zkušenost: jen loni jich v celém kraji hořelo hned osmadvacet. Požár přitom vznikne nejčastěji zcela nevinně v kuchyni.

„Nejčastější příčinou těchto požárů je vznícení potravin při vaření. Pak jde také o požáry na balkonech, kdy za to může často kouření. Nejmenší procento příčin pak jsou závody na elektrospotřebičích nebo další nedbalostní jednání v bytech či požáry střešní konstrukce při opravách izolačních vrstev,“ vyjmenoval mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Právě izolace měla ostatně podstatnou roli při děsivém požáru v Londýně: podle dostupných informací byl totiž na zateplení domu použit nevhodný materiál, který umožnil rychlé šíření ohně.

Hasičům v kraji se však zatím nestalo, že by narazili na podobné pochybení.

„S nevhodnou volbou zateplovacího materiálu jsme se nesetkali. V případě většiny bytových požárů došlo třeba jen k lokálnímu poškození zateplení, nikdy k tak fatálnímu zasažení celého objektu,“ vysvětluje mluvčí.

Volba materiálu pro izolaci je navíc jedním z hlavních aspektů při pravidelných kontrolách.

„Pokud se staví nové budovy, tak se vyjadřujeme ke stavební dokumentaci a jsme i účastníky kolaudačních řízení. Pokud se jedná o starší domy, které procházejí revitalizací, nebo se právě třeba zateplovaly, tak se opět účastníme schvalování stavebních povolení,“ upřesnil Libor Netopil.

Požár výškové budovy však dokáže hasiče potrápit i bez ohledu na zateplení domu. Faktorem, který komplikuje hašení, je třeba fyzická námaha: záchranář totiž musí sám po schodech dostat celé vybavení až do nejvyššího patra.

V případě zakouření budovy je pak náročná i samotná orientace v budově – a jelikož většina výškových budov jsou paneláky stojící uprostřed sídliště, práci hasičům neulehčují ani zaplněná parkoviště. Auta na nich totiž často brání technice, kterou hasiči pro uhašení potřebují.

A co dělat v případě, že v paneláku, kde člověk bydlí, propukne požár?

„Jednak by měl mít každý dům nějaký evakuační plán, který by měl být někde vyvěšený a veřejně přístupný. V zásadě je ale vhodné se pohybovat při zemi, jelikož zplodiny a vyšší teploty se drží nahoře. Pokud se z bytu nemůžu dostat, tak zavřu dveře a utěsním byt tak, aby se zplodiny nedostávaly ke mně. Také je nevhodné snažit se vše otvírat, pak má totiž oheň vzduch, což nechceme,“ vyjmenoval mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Autor: Kristýna Klusáková

4.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Město o prázdninách zaměstná až sto dvacet mladých brigádníků

Ilustrační foto

Fotbalový Hulín jede pro postup s posilou Motalem

Na Bajdě v Kroměříži stráží městští policisté

Na pořádek v areálu kroměřížského koupaliště Bajda přes léto dohlížejí strážníci městské policie, popřípadě asistenti prevence kriminality.

Dopravní nehoda v Dřínově si vyžádala několik raněných

Ke srážce dvou aut došlo v pátek po šestnácté hodině v Dřínově. Nehoda se neobešla bez zranění. „Na místě se zranili tři lidé, které si do své péče převzala zdravotnická záchranná služba.

Holešovský Festival židovské kultury se zaměří na umění a architekturu

Už sedmnáctý ročník Festivalu židovské kultury Ha-Makom Holešov, který je zároveň nejstarším festivalem takového formátu v Česku, začíná už v úterý 25. července. Podtitul letošního ročníku zní Židé v umění a architektuře, čemuž je přizpůsoben celý program, který by měl být podle pořadatelů zase lepší, než v předchozích letech.

Dobrovolníci z celého světa zvelebují židovský hřbitov

Dobrovolníci z několika zemí světa, konkrétně z Běloruska, Číny, Slovenska, Německa, Koreje a Španělska, dorazili ve středu 19. července do Holešova, aby pomohli navrátit důstojnost tamnímu židovskému hřbitovu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení