VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novinky ve školách? Někde on-line žákovské, jinde zase víc hodin jazyků

Prázdniny oficiálně skončí až v neděli, učitelské sbory už mají ale plno práce od tohoto týdne. Mnohé školy navíc do září vstoupí s několika novinkami, na dalších pak budou pracovat během školního roku.

1.9.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Daniela Zedníčková

Třeba v Kvasicích se rozhodli pro digitalizaci třídních knih i žákovských knížek dětí na druhém stupni.

„Známky, veškerá evidence docházky a absencí se budou nově vést elektronicky. Rodiče tak budou mít on-line přístup k tomu, co žáci v hodině dělají a jak pracují,“ představil projekt tamní ředitel František Látal.

Vedení školy počítá i s tím, že ne všichni rodiče vlastní počítač s internetem, také proto budou mít děti i papírovou žákovskou knížku. Ta však bude určena spíše ke vzkazům či poznámkám, hodnocení tam rodiče nenajdou.

„Kdo nemá doma internet, bude mít možnost chodit do školy, kde ho bude moct využít. Pokud ani to nepůjde, budeme muset třeba jednou za týden vytisknout výpis a ten rodičům vložit do papírové knížky,“ vysvětluje ředitel.

Zvláštní finanční prostředky škola na tento projekt prakticky nepotřebuje.

„Tyhle systémy jsme už dlouho měli, každá škola musí mít matriku a vést evidenci žáků, jen jsme je tolik nevyužívali. Teď zkrátka rozšiřujeme využití toho, co náš systém umí,“ pochvaluje si ředitel kvasické základní školy.

Kromě toho začnou už začátkem roku v Kvasicích pracovat na modernizace jazykové učebny a učebny fyziky a chemie. Jelikož se ale nejedná o stavební práce, průběh vyučování by to narušit nemělo.

„Máme i několik volných tříd, takže by se žáci mohli i přesunout. Půjde ale spíš o vybavení, třeba nové tabule a další pomůcky,“ vyjmenoval ředitel František Látal.

Na holešovské 3. základní škole do nového roku vstupují s nově otevřenou jazykovou třídou. Nastoupí do ní šestadvacet žáků šestého ročníku, kteří úspěšně prošli květnovým přijímacím řízením.

„Budeme otevírat třídu s rozšířenou výukou anglického jazyka, což znamená, že její žáci budou mít pět hodin angličtiny týdně, tedy hodinu denně,“ vysvětlil tamní ředitel Ivo Junášek.

Škola tak podle něj reagovala na poptávku po jazykovém vzdělávání.

„Vždy jsme byli bráni jako jazyková škola a i dříve, než vznikly dnešní vzdělávací programy, jsme ve škole jazykové třídy měli. Je to u nás tedy tradice, kterou navazujeme na to, co tu už bylo a v čem chceme pokračovat,“ zdůvodnil.

Na konci května navíc škola otevřela novou počítačovou učebnu a v modernizacích chce pokračovat: v průběhu nadcházejícího školního roku bude totiž rekonstruovat obě jazykové učebny, v návaznosti právě na nově otevřenou jazykovou třídu. Celková rekonstrukce se bude týkat nejen nábytku a audiovizuální techniky, ale i podlah a podobně.

Na kroměřížské ZŠ na Komenského náměstí se novinky týkají především posílení pedagogického sboru. V rámci evropského projektu Šablony tam od začátku školního roku navýší úvazek školního psychologa. Ten tak bude ve škole k zastižení všech pět pracovních dní.

„Bude tak moci lépe poskytovat podporu žákům, rodičům i učitelům. To, že tu bude pracovat na plný úvazek a bude tu celý týden, je velká výhoda a jsme za to rádi,“ pochvaluje si ředitel školy Milan Budín.

Kromě dalšího vzdělávání pedagogů v oblasti inkluze a nových metod ve výuce, bude také škola až do konce kalendářního roku pokračovat v realizaci Rozvojového programu vzdělávání cizinců ve školách. V rámci něj poskytují doučování českého jazyka žákovi z cizojazyčné rodiny, kterému jazyková bariéra brání ve výuce.

Díky projektu Šablony bude škola navíc nově poskytovat bezplatné doučování i dalším vybraným žákům.

Autor: Kristýna Klusáková

1.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Tříska.
AKTUALIZOVÁNO
14

Po pádu z Karlova mostu zemřel herec Jan Tříska, učitel z Obecné školy

Bydlení podle znamení zvěrokruhu: Jak si žijí vodní a vzdušná znamení

Holčička z Kroměříže má leukemii, pomoci mohou dárci dřeně

Jmenuje se Julinka, je z Kroměříže, má jeden rok a zhruba před měsícem onemocněla vzácnou formou choroby nazvané juvenilní myelomonocytární leukemie. Jedinou šancí nemocné holčičky na úplné uzdravení je tak transplantace kostní dřeně.

Svatováclavské slavnosti déšť nepokazil, Střihavka se ale neukázal

Svatováclavské pivní slavnosti nemohly v sobotu chybět ani v Kroměříži. Počasí sice nepřálo organizátorům ani návštěvníkům, ti se s ním však úspěšně poprali: na výstavišti Floria se i přes chlad a déšť sešlo asi tři tisíce lidí.

Zlín slaví. Dvě nejkrásnější dívky jsou ze Zlína

ROZHOVOR/ Po osmi měsících od vyhlášení dalšího ročníku České Miss, je to tady. Republika zná svou nejkrásnější dívku. Titul Česká Miss 2017 získala v Brně v sobotu jednadvacetiletá Michaela Habáňová ze Zlína. Zlíňáci však mají dvojnásobnou radost, protože třetí místo s titulem krásy Česká Miss Supranational získala také Zlíňačka - Tereza Vlčková.

Schodišťová sedačka na radnici funguje, „svezl“ se na ní první pár svatebčanů

První dva svatebčané využili v minulých dnech sedačku, která byla nedávno instalována na schodišti hlavní budovy kroměřížské radnice na Velkém náměstí. Pro svatby možná poněkud netradiční zařízení má usnadnit život méně pohyblivým návštěvníkům slavnostní síně, mělo by také být prvním krokem k bezbariérovému zpřístupnění celé radnice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení