VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová radnice v Chropyni? Město připraví další návrhy

ANKETA/ - Zbourat stávající budovu radnice a postavit novou? Vedení Chropyně s tímto návrhem zatím neuspělo. Tamní zastupitelé totiž neschválili jediný stávající návrh nové budovy radnice, město tedy bude muset nechat vypracovat dva nové. Vedení města se už loni shodlo na vypracování studie, která jim odhalí veškeré nedostatky stávající budovy.

3.7.2017
SDÍLEJ:

Zastupitelé v Chropyni neschválili jediný stávající návrh nové budovy radnice (viz vizualizace) , město tedy bude muset nechat vypracovat dva nové. Na vypracování studie, která odhalí veškeré nedostatky stávající budovy, se vedení města shodlo už loni.Foto: VIZUALIZACE: MÚ CHROPYNĚ

 To jsou zároveň motivy k její demolici a stavbě nové radnice, starostka města Věra Sigmundová je obyvatelům města přiblížila v posledním zpravodaji.

„Z posudku vyplynulo, že veškeré potíže jsou dány značným stářím budovy. Potýkáme se s vlhkostí, špatnou statikou, rozvody a zdravotechnikou a se střechou, kterou zatéká a uniká obrovské množství tepla,“ vyjmenovala starostka.

V úvahu samozřejmě připadala také pouze rekonstrukce stávající budovy, ta by ale podle všeho byla ještě dražší, než stavba nového objektu. Na novou budovu by totiž město mohlo žádat zhruba třicetiprocentní dotaci a samo by zaplatilo asi čtrnáct milionů korun, zatímco rekonstrukce by přišla na nejméně osm milionů s tím, že by do budovy museli v budoucnu dál investovat.

Jenže právě s podobným výkladem někteří obyvatelé Chropyně nesouhlasí.

„Nikdo nepředložil přesnou kalkulaci, kolik přesně by oprava stála. My tedy nemůžeme objektivně posoudit, jestli je bourání radnice skutečně výhodnější varianta,“ postěžoval si třeba Michal Pospíšil.

V předloženém návrhu týkajícím se nové budovy podle některých obyvatel Chropyně chybí třeba rozpočet na demolici, samostatnou kapitolou je pak případný vzhled nové budovy radnice. Zatím jediný návrh, který má město k dispozici, si na sociálních sítích rychle vysloužil nelichotivé přezdívky „stodola“ nebo „seník“.

„Nám bylo přitom od začátku interpretováno, že bude výsledná podoba nové budovy v podobném duchu, jako ta stávající. Předpokládali jsme tedy, že přestože se na stavbu použijí nové technologie, tak bude stále ladit ke kostelu a k starší zástavbě. Také se mělo zachovat rozmístění architektonických prvků, jako jsou okna, nebo vstupní portály,“ říká Michal Pospíšil.

Nabídnutý návrh to podle něj však nesplňoval.

„Poté, co jsme viděli vizualizaci, která se objevila až v dokumentech pro zastupitelstvo, byli jsme doslova v šoku. Na té to totiž skutečně vzdáleně připomíná skladovací halu, který má akorát místo rovné střechy dvě sedlové. Podle mě to nepatří do historického centra Chropyně,“ míní.

Nutno však dodat, že návrh budovy nesklidil jen odmítavé reakce.

„Chtělo by to více informací, ale v podstatě jsem pro. Radnice se mi nikdy nezamlouvala, takže trošku historicko-jednoduché řešení vítám. Třeba se jednou dočkáme i rekonstrukce zámku,“ zhodnotil na sociálních sítích třeba další obyvatel města Martin Kunčar.

„Musím říct, že nebylo tak jednoznačné, že by se to zastupitelům nelíbilo. Podle některých naopak šlo o pěknou, moderní a čistou budovu,“ brání se také starostka města Věra Sigmundová.

Na posledním zasedání zastupitelstva nicméně nakonec padlo rozhodnutí, že město nechá vypracovat pro vzhled nové radnice ještě alternativní návrhy. 

Autor: Lukáš Pařenica

Líbí se vám původní návrh nové budovy chropyňské radnice?

ANO, uvítal(a) bych to

48 %

NE

52 %

Hlasovalo: 108

Anketa byla ukončena

3.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

První dva svatebčané využili v minulých dnech sedačku, která byla nedávno instalována na schodišti hlavní budovy kroměřížské radnice na Velkém náměstí. Pro svatby možná poněkud netradiční zařízení má usnadnit život méně pohyblivým návštěvníkům slavnostní

Schodišťová sedačka na radnici funguje, „svezl“ se na ní první pár svatebčanů

Zámek v Holešově.

Zámek v Holešově hostí v sobotu hudební festival

Zloděj jezdil na Kroměřížsko krást kola z Prostějova

Krádeže hned několika kol na Kroměřížsku má podle policie na svědomí osmapadesátiletý muž z Prostějova. Začátkem září měl jeden bicykl ukrást u Domu kultury v Kroměříži, nepomohlo ani to, že jej majitelka měla zamčený.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Nejlepší marmeláda? V kurzu je exotika, vyhrát může každý

Soutěž O nejchutnější marmeládu bystřického regionu už počtvrté vyhlásilo středisko volného času Včelín z Bystřice pod Hostýnem. Momentálně mají už šest soutěžních vzorků a další jim mohou zájemci nosit až do středy 27.října. Vítěze vyberou sami návštěvníci Farmářského a řemeslného jarmarku, který se koná první říjnovou sobotu.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení