VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladí nevědí, co byla totalita. Mění to Příběhy

Zlínsko - Necelá dvacítka základních a středních škol na Zlínsku se letos zapojila do zajímavého projektu Příběhy bezpráví měsíc filmu na školách. Ten v rámci programu Jeden svět na školách pořádá společnost Člověk v tísni. Letošním hlavním tématem listopadové akce je emigrace a život v exilu.

21.11.2011 9
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv

Příběhy bezpráví se letos konají už posedmé. Pro žáky škol jsou v jejich rámci připraveny vybrané projekce vzdělávacích historických filmů a dokumentů, kterých se často účastní i pamětníci historických událostí po roce 1948. Po zhlédnutí filmu mají mladí lidé možnost s nimi diskutovat.

Obohatí nudnou výuku dějepisu

Jednou ze škol na Zlínsku, která se na promítání a následnou besedu aktuálně chystá, je Základní a Mateřská škola v Újezdě. „Letos se akce účastníme vůbec poprvé. Vnímáme ji jako obohacení výuky dějepisu, která se může žákům občas jevit trošku suchopárná,“ objasňuje ředitel školy Aleš Kozubík, podle jehož slov si díky filmu a následné besedě žáci látku také mnohem lépe zapamatují.

Nad tím, že by se děti o novodobé dějiny nezajímaly, kroutí ředitel odmítavě hlavou. „Alespoň u nás to nehrozí. Žijeme kousek od Ploštiny a v rodinách žáků tak žije nebo žila spousta pamětníků jak válečných, tak i poválečných událostí. I díky besedám s těmito lidmi se místní děti o dějiny, i ty nejnovější, hodně zajímají,“ tvrdí Kozubík.

Diskuse s vězněm

Už v pondělí se mohou na projekci dokumentu Příběhy bezpráví Za železnou oponou a následnou diskusi s členem pobočky Klubu politických vězňů Josefem Huskem těšit i žáci Základní školy Slovenská ve Zlíně. „Už dříve jsme uspořádali například besedy s aktivními účastníky druhé světové války. Máme za to, že i tento projekt může přispět k výchově a vzdělání žáků,“ poukazuje ředitel školy Otto Procházka.

Důležitá je podle jeho slov i autenticita setkání s pamětníky. „Starším ročníkům, které se těchto besed účastní, mohou poznatky, jež při těchto diskusích získají, při porozumění historii jen prospět. Přece jen toho děti dnes o totalitě nebo listopadu 1989 moc nevědí a navíc skoro nečtou,“ připomíná známý fakt Procházka.

To ve škole v Mysločovicích mají promítání a besedu už několik dní za sebou. Jako hosta na ní přivítali Irenu Hejlovou, neteř generála Karla Janouška. Ten byl členem prvního i druhého odboje a po únorovém převratu byl pak dvanáct let nespravedlivě vězněn komunistickým režimem.

„Považuji za důležité informovat děti o době totality. A beseda s lidmi, kteří mají k tématu co říct, je jedním z nejvhodnějších prostředků. Paní Hejlová je nejen studnicí informací, ale žákům ukázala i originální dokumenty z padesátých let, na které si děti mohly sáhnout,“ cení si ředitel Základní a Mateřské školy Mysločovice Michal Mynář.

Dějepis považuje za nedílnou součást základního vzdělání a konkrétně 20. století za období, které je jedním z klíčových. „S našimi žáky tedy nekončíme probírání látky někde u druhé světové války, ale dostaneme se mnohem dál, dokonce až za listopad 1989,“ poznamenává Mynář.

Projekt Příběhy bezpráví vznikl jako reakce na nedostatečnou výuku moderních dějin na základních a středních školách.

Rodiče zapomínají, čeho jsme se zbavili

„Snažíme se žáky a studenty vést k přemýšlení a diskusi o stále živé etapě našich dějin. Považujeme to za důležité právě v době, kdy generace jejich rodičů a prarodičů jako by zapomínala na to, jakého režimu jsme se zbavili,“ říká ředitel a zakladatel projektu Karel Strachota.

Do projektu se letos zapojilo přes 700 škol z téměř 400 obcí a měst po celé České republice. V okrese Zlín se k akci společnosti Člověk v tísni aktuálně hlásí celkem 17 škol.

Autor: Viktor Chrást

21.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kroměřížské mažoretky LEXY, které se v letošní sezoně probojovaly až na mistrovství Evropy, se v úterý formou závěrečné přehlídky rozloučily se školním rokem.
20

Kroměřížské mažoretky se probojovaly až na Evropu

Ilustrační foto.

Zloděj vykradl hned šest bytů, minulý týden skončil ve vazbě

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Proč na střední a východní Moravě přibývá mladších lidí s infarktem? Jak jej poznat a jak se zachovat? Čím si přispíváme k srdečním potížím a jak jim předcházet? Může láska způsobit vysoký tlak či dokonce arytmii? Nejen na to se můžete ptát známého českého kardiologa Zdeňka Coufala, primáře z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Před dvaceti lety povodně zpustošily celou střední Moravu. Stoletá voda napáchala hrozivé škody a brala lidské životy.

AKTUALIZOVÁNO

Policie evakuovala obchodní centrum ve Zlíně. Poplach vyvolala fotopast

VIDEO / Podezřelý, nebezpečně vypadající předmět ve zkušební kabince v obchodním centru ve Zlíně – Malenovicích, vyhnal v sobotu krátce před polednem tři stovky zaměstnanců a zákazníků před budovu. Nakonec se ukázalo, že jde o fotopast, kterou si doma někdo vyrobil.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies