VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Menší obce mají novou organizaci

Kroměřížsko - Žalkovice, Záříčí, Zdounky, Dřínov, Roštění. To jsou obce zkroměřížského regionu, které se na konci ledna staly členem Sdružení místních samospráv České republiky (SMS ČR).

21.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Organizace se má zabývat zejména problémy menších měst aobcí.

„Vsoučasném Svazu měst a obcí jsou sdružena ivelká města jako je třeba Praha. Malým obcím ztohoto spojení vznikají často problémy. Hlasuje se tam tak zvaným komorovým hlasováním a názory zástupců menších vesnic jsou kvůli tomuto systému často smeteny zpovrchu,“ posteskl si starosta Žalkovic Radomír Pala.

Proto se zástupci menších obcí rozhodli jít po vzoru některých zemí Evropské unie, ve kterých pracují dvě profesní organizace, znichž jedna zastupuje větší a druhá menší města a obce. „Vzniká tam jakási dvoukolejnost, ale je to ku prospěchu věci, protože jejich problémy bývají často diametrálně odlišné,“ vysvětlilPala.

Jednou zvěcí, která se členům SMS nelíbí, je například rozdělování drobných dotací nebo rozpočtové určení daní. Je podle nich nesystémové a diskriminační.

„Je tam rozdíl až šestiapůlnásobku na jednoho občana. Vím, že jakýsi rozdíl být musí, ale snad ne tak velký. Například na Slovenku je jen dvaapůlnásobek,“ dodal žalkovický starosta.

Na konci ledna se vJihlavě konalo ustavující zasedání, kterého se zúčastnil istarosta Záříčí Václav Karhánek. „Zazněly na něm už konkrétní návrhy například otakzvaném chodníkovém zákonu, který by zase víc zasáhl do obecního rozpočtu. Proto je třeba, aby se vytvořila co největší síla, která by hájila zájmy našich malých obcí,“ podotkl Karhánek.

Předsedou SMS ČR smandátem na osmnáct měsíců byl vJihlavě zvolen starosta obce Vlčnov zUherskohradišťska Jan Pijáček. „Mým cílem je využít mandátu kvybudování krajské struktury SMS vČeské republice a upevnit důstojné postavení nově vzniklé organizace,“ plánuje Pijáček.

Autor: Marcela Kořínková

21.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Čtyřiapadesátiletý cyklista z Kroměříže nezvládl v úterý navečer průjezd mezi kovovými sloupky a lehce se zranil, při dechové zkoušce pak nadýchal 3,14 promile.

Cyklista nezvládl průjezd mezi sloupky, pak nadýchal 3,14 promile

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Stavbaři začnou opravovat chodník v kroměřížské Vrobelově ulici

Ve středu začnou práce na opravě chodníku v kroměřížské Vrobelově ulici. „Pracovat se bude po obou stranách ulice na úseku od křížení s ulicí Páleníčkova po ulici Moravská. Měnit se bude dlažba a opraveny budou i vstupy k bytovým domům,“ upřesnil místostarosta města Marek Šindler. Zakázku získala společnost Kroměřížské technické služby, náklady činí zhruba 1,9 milionu korun bez DPH.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení