VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé si mohou zvolit typ rodičovského příspěvku

Kroměříž - Nová daňová reforma se promítla i do rodičovských příspěvků, pro které od nového roku platí nový systém čerpání. Novinkou je i třírychlostní rodičovská dovolená.

30.1.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Milan Zámečník

Rodič, který žádá o rodičovský příspěvek, může to být i otec, si může zvolit jednu ze tří variant jeho čerpání.
„Znamená to, že bude příspěvek pobírat buď dva, tři, nebo čtyři roky. Pokud se nerozhodne pro dvou nebo tříletou variantu, automaticky ho bude pobírat po dobu čtyř let,“ vysvětlila vedoucí kroměřížského odboru státní sociální podpory Miroslava Roubalová.

Pracovat může i osoba na rodičovské dovolené, musí však dodržet podmínky

Když si rodič zvolí dvouletou variantu, musí mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) ve výši, která je nejméně 380 korun za den.
Pokud má nárok na PPM, ale ta je nižší, pak může volit tříletou variantu. V případě, že nárok na PPM rodič nemá, musí přistoupit na variantu čtyřletou.

„To znamená, že do jednadvaceti měsíců věku dítěte bude pobírat 7600 korun a od dvaadvaceti měsíců věku dítěte 3800 korun, a to až do jeho čtyř let,“ nastínila vedoucí odboru.

Která varianta je výhodnější? Těžko říct

U čerpání rodičovského příspěvku po dobu tří let pobírá rodič 7600 korun, do dvou let 11 400 korun měsíčně.
Nedá se přesně určit, která varianta je nejvýhodnější. Je to individuální pro každou rodinu.

Dvouletá dovolená je výhodná například pro rodiče, kteří chtějí po uplynutí této doby začít opět pracovat nebo plánují brzy další dítě.
„Ze zkušenosti vím, že rodiče většinou volí tříletou rodičovskou dovolenou. Čtyřletých je taky dost, dvouletých je minimum,“ nastínila Miroslava Roubalová.

Pokud chce volit rodič dvouletou variantu, musí tak učinit do doby, než dítě dosáhne dvaceti dvou týdnů, a pokud chce tříletou variantu, pak ji musí zvolit nejpozději ve věku jednadvaceti měsíců věku dítěte.

Rodič, který pobírá rodičovský příspěvek, má možnost pracovat, pokud dodrží určité podmínky. „Musí zajistit péči o dítě zletilou osobou, nebo ho umístit do mateřské školy,“ upřesnila vedoucí odboru.

Otázka zní: kdo dítě vyzvedne?

Ve školce může být dítě ve věku do tří let však pouhých pět kalendářních dnů v měsíci, do čtyř let čtyři hodiny denně.
„Přijít o rodičovský příspěvek rodič může v případě, že je dítě ve školce v nepřípustném rozsahu, nebo že z nějakého důvodu přestane o dítě pečovat,“ dodala Marie Roubalová.

Možnosti pracovat při rodičovské dovolené využila i Martina Dudíková z Kroměříže.
„Alenku jsem dala do školky na pět dnů v měsíci, když jí bylo dva a půl roku. Od tří let začala chodit do školky denně na čtyři hodiny. Může si to ale dovolit jen matka, která má někoho, kdo jí bude dítě vyzvedávat a starat se o něj po dobu, kdy bude ještě v zaměstnání,“ upozornila matka Alenky.

Podstatné také je, že rodiče, kteří mají na rodičovský příspěvek nárok ještě v prosinci 2007, musí o něj znovu požádat do konce ledna na příslušném odboru státní sociální podpory.

Autor: Marcela Kořínková

30.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Holešov nevyužil přesilovku a zlobil se: Sudí si penaltu vymyslel

Funkcionalistickou vilu si Josef Maťa přistavěl k původnímu domku jeho rodičů. Zvolil strategickou polohu s průčelím do klidné Slavkovské ulice,  která je ale stále blízko centra.
3

Vila Josefa Mati je ukázkou čistého funkcionalismu

AKTUALIZOVÁNO

FOTO, VIDEO: Ze Zlína chtějí udělat francouzské Saint Tropez

Znovuobjevení filmových ateliérů ve Zlíně, to bude podle hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka jeden z hlavních kroků v kreativním programu kraje. 

Holešovští žáci ocenili své oblíbené učitele

V rámci třináctého ročníku akce Srdce na dlani, kterou každoročně pořádá holešovské středisko TyMy, převzali v pondělí 23. května ocenění přímo z rukou svých žáků nejoblíbenější učitelé tamních základních škol.

Na Den dětí zve poslední květnovou neděli také holešovské SVČ TyMy

Holešov - Na oslavu Dne dětí zve holešovské volnočasové středisko TyMy. Program začíná v neděli 28. května o půl třetí odpoledne přímo v areálu zámecké zahrady, kde si návštěvníci mohou projít pohádkovou stezku. Chybět nebudou hudební i taneční vystoupení kroužků centra, k dispozici budou kolotoče a odvážlivci si vyzkouší i lukostřelbu.

Na kroměřížské Octárně začal už sedmý ročník Food festivalu

V plném proudu je už od pátku v Kroměříži akce nazvaná Moravia Qualivo Food Festival. Sedmý ročník se koná v areálu tamního hotelu Octárna a potrvá až do neděle. 

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies