VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé na Kroměřížsku chtějí dům na vesnici. Ale blízko od města

Kroměřížsko - Stěhují se lidé na Kroměřížsku houfně do menších obcí, nebo se raději drží velkýchměst?

29.1.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Snadsázkou by se dalo říci: ani jedno, ani druhé. Příliv nových obyvatel se týká hlavně těch vesnic, které leží dostatečné blízko velkých měst sobchody a dalšími službami.

Naopak lidé vobcích, které leží na okraji regionu či celého kraje, se novými sousedy moc často pochlubit nemohou. Starostové vidí příčinu třeba ve špatném dopravním spojení a nedostatku pracovních míst vokolí.

Jednou zvyhledávaných lokalit na bydlení je například Slavkov pod Hostýnem. Ve výstavbě je tam ulice, kterou bude tvořit jednadvacet novýchdomů.

„První tři rodiny se do nich nastěhují patrně už letos, zbývající asi do tří let,“ nastínila Marie Horáková ztamního obecníhoúřadu.

Podle ní se do Slavkova vdohledné době budou stěhovat čtyři další rodiny, které si koupily už starší nemovitosti.

„Jsou to domy většinou po vdovách, které je prodaly a nastěhovaly se do domu spečovatelskou službou, který je vobci,“ doplnila Horáková.

Přírůstek obyvatel zaznamenali ivRatajích, kde si každoročně lidé postaví dva až tři domy. „Za posledních sedm let se knám přistěhovalo sto čtyřicet lidí. Do budoucna chystáme ještě další rozsáhlou výstavbu,“ plánuje tamní starosta Antonín Říkovský.

Také vJarohněvicích, které leží nedaleko Kroměříže, začali před devíti lety svýstavbou rodinných domů. „Nastěhovalo se do nich zhruba čtyřicet lidí. Stavět se bude ivčásti obce zvané Chobot, kde by mělo vyrůst dalších dvanáct domů,“ pochlubil se starosta obce Pavel Husařík.

Ina Kroměřížsku jsou však naopak vesnice, které se do pozemkových úprav a parcel pro nové domy nepouštějí. Důvod je jednoduchý: nacházejí se až vokrajových částech regionu a lidem se tam natrvalo stěhovat moc nechce.

Nezájem mezi lidmi odjinud okoupi bydlení vobci registrují například vKunkovicích.

„Za uplynulý rok se knám nepřistěhoval nikdo. Důvody nezájmu vidím vtom, že jsme okrajová dědina okresu ikraje a je to daleko do města,“ domnívá se kunkovický starosta LadislavKrál.

Podobné je to také vPrasklicích, které také leží na samém západním okraji regionu. Občas se tady objeví zájemce odům, ale podle starosty Antonína Nesvadby opravdu jen zřídka.

„Je to zřejmě tím, že jsme obec na hranici okresu. Do Kroměříže, Prostějova iVyškova je špatné spojení a vokolí je také nouze opracovní místa,“ připouští starosta.

Situace je oto horší, že výhled do budoucnosti není pro Prasklice příliš povzbudivý. „Jsme totiž věkovým složením obyvatel druhou nejstarší obcí vregionu,“ povzdechl si prasklický starosta.

Autor: Marcela Kořínková

29.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na kácení májky v sobotu 27. května doplatili ve Lhotě u Pačlavic, kde padající máj přetrhala dráty elektrického napětí, které dopadly na střechu, která pak vzplála.
2

Kácení májky skončilo ve Lhotě u Pačlavic požárem

Ilustrační foto

Holešov nevyužil přesilovku a zlobil se: Sudí si penaltu vymyslel

Vila Josefa Mati je ukázkou čistého funkcionalismu

SERIÁL/ - V dnešním díle pravidelného seriálu Deníku o zajímavých domech regionu představujeme vlastní vilu Josefa Mati v Bystřici pod Hostýnem.Brněnský architekt původně ze Soběchleb, Josef Maťa si svou vilu v letech 1937-1940 přistavěl ke stávajícímu domku svých rodičů. Interiér i exteriér domu přitom navrhoval racionálně, což byl jeden ze znaků funkcionalismu.

AKTUALIZOVÁNO

FOTO, VIDEO: Ze Zlína chtějí udělat francouzské Saint Tropez

Znovuobjevení filmových ateliérů ve Zlíně, to bude podle hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka jeden z hlavních kroků v kreativním programu kraje. 

Holešovští žáci ocenili své oblíbené učitele

V rámci třináctého ročníku akce Srdce na dlani, kterou každoročně pořádá holešovské středisko TyMy, převzali v pondělí 23. května ocenění přímo z rukou svých žáků nejoblíbenější učitelé tamních základních škol.

Na Den dětí zve poslední květnovou neděli také holešovské SVČ TyMy

Holešov - Na oslavu Dne dětí zve holešovské volnočasové středisko TyMy. Program začíná v neděli 28. května o půl třetí odpoledne přímo v areálu zámecké zahrady, kde si návštěvníci mohou projít pohádkovou stezku. Chybět nebudou hudební i taneční vystoupení kroužků centra, k dispozici budou kolotoče a odvážlivci si vyzkouší i lukostřelbu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies