VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letitý spor. Hrozí Kvasicím neštěstí „od vody“?

Vyšší hladiny Moravy a s tím spojeného povodňového rizika se obává vedení Kvasic. V minulosti se obec kvůli zvyšování hladiny dokonce soudila s krajem, ale marně. Roky po smetení žaloby ze stolu se však nad kauzou stále vznášejí pomyslné otazníky, přestože také Povodí Moravy ujišťuje, že žádné povodně kvůli tomu Kvasicím nehrozí.

6.5.2017
SDÍLEJ:

Kvasice. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Nikol Diviaková

Podle starosty obce Lubomíra Musila začaly potíže už před padesáti lety výstavbou jezu u nedalekého Bělova.

Do povodní v roce 1997 a i patnáct let po nich se však hladina řeky držela na přijatelné úrovni 183,6 metrů nadmořské výšky: jenže kolem roku 2013 prý začalo mít vedení kraje zájem na tom, aby se hladina o padesát centimetrů zvýšila.

Proti tomu se Kvasice společně s okolními obcemi ohradily.

„Odvolání jsme podložili četnými argumenty. Krajský úřad nám ale nepřiznal ani jediný, odvolání zamítl a rozhodnutí potvrdil,“ postěžoval si kvasický starosta.

Dotčené obce se ale odbýt nenechaly.

„Nezbylo než se bránit žalobou u krajského soudu. Také ten ale žalobu v téměř sto dvaceti bodech rozcupoval a shledal, že argumenty obcí nejsou důvodné,“ vzpomíná starosta.

Sám přitom trvá na to, že se zvýšenou hladinou řeky hrozí obci vyšší riziko povodní. A varuje, že aby se podle něj o celou záležitost někdo postaral, bude se nejspíš muset nejdřív stát opravdové neštěstí.

S podobně katastrofickým scénářem ale rozhodně nesouhlasí například Povodí Moravy.

„Obavy obce Kvasice z většího rizika povodní nejsou opodstatněné. V případě průchodu zvýšených průtoků provádíme na jezu předepsané manipulace a v případě povodňových průtoků je jez už zcela vyhrazen. Tudíž předmětná provozní hladina nemá žádný vliv na vývoj povodňové situace,“ ujišťuje mluvčí Povodí Petr Chmelař.

Vedení obce Bělov, pod kterou spadá zmíněný jez, s Kvasickými ale soucítí.

„Rozumím tomu a plně pana starostu chápu, každý musí bránit to svoje. My však s hladinou řeky problém nemáme,“ říká smířlivě bělovský starosta Jiří Přecechtěl.

Podle něj tkví problém možná jinde.

„Když se u Bělova stavěl v šedesátých letech jez, tak byl z Kvasic na pravém břehu odlehčovací kanál, který měl vodu odvádět. Ten je ale už dávno nefunkční,“ připomněl starosta Bělova.

Vedení Zlínského kraje, který před třemi lety kvůli věci čelil od Kvasic žalobě, se dnes od celé záležitosti víceméně distancuje.

„Kraj nemá se zvýšením hladiny nic společného, krajský úřad byl v řízení o schválení manipulačního řádu odvolacím správním orgánem. Rozhodnutí o odvolání bylo napadeno soudními žalobami, které byly zamítnuty rozsudkem Krajského soudu v Brně v prosinci 2016,“ shrnula lakonicky mluvčí kraje Renata Janečková. I ona soudí, že obavy nejsou na místě.

„Provoz celého vodního díla byl prověřen v letech 1966–2001 při hladině v úrovni 184,1 metru a současně je uvedená provozní hladina udržovaná od začátku srpna 2014. Žádné jiné zvýšení hladiny se nepřipravuje. Obavy z nějakého neštěstí jsou tedy neopodstatněné,“ je přesvědčena mluvčí.

Podle vodohospodářů mohou navíc dotčené obce z vyšší hladiny naopak získat.

„Zvýšená provozní hladina pozitivně ovlivní zajištění odběru pro potřeby dodávek pitné vody, tedy prameniště v nadjezí,“ uzavřel mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Autor: Kristýna Klusáková

6.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

První dva svatebčané využili v minulých dnech sedačku, která byla nedávno instalována na schodišti hlavní budovy kroměřížské radnice na Velkém náměstí. Pro svatby možná poněkud netradiční zařízení má usnadnit život méně pohyblivým návštěvníkům slavnostní

Schodišťová sedačka na radnici funguje, „svezl“ se na ní první pár svatebčanů

Zámek v Holešově.

Zámek v Holešově hostí v sobotu hudební festival

Zloděj jezdil na Kroměřížsko krást kola z Prostějova

Krádeže hned několika kol na Kroměřížsku má podle policie na svědomí osmapadesátiletý muž z Prostějova. Začátkem září měl jeden bicykl ukrást u Domu kultury v Kroměříži, nepomohlo ani to, že jej majitelka měla zamčený.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Nejlepší marmeláda? V kurzu je exotika, vyhrát může každý

Soutěž O nejchutnější marmeládu bystřického regionu už počtvrté vyhlásilo středisko volného času Včelín z Bystřice pod Hostýnem. Momentálně mají už šest soutěžních vzorků a další jim mohou zájemci nosit až do středy 27.října. Vítěze vyberou sami návštěvníci Farmářského a řemeslného jarmarku, který se koná první říjnovou sobotu.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení