VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letecké linky ze Zlínského kraje: zatím jen sen

Zlínský kraj - Zlínský kraj stále nemá dostatečné civilní letecké spojení s Evropou. Holešovské letiště brzy zanikne, letiště v Otrokovicích je pouze neveřejné a s majiteli kunovického letiště se kraj nedohodl na spolupráci. Krajští úředníci proto podporují rekonstrukci letiště v Přerově-Bochoři. Za 3,6 miliardy korun tam má do roku 2018 vzniknout aeroport odpovídající evropským standardům.

30.3.2008
SDÍLEJ:

Holešovské letiště ukončí provoz na konci roku 2008.Foto: DENÍK/Petr Holubář

Na místě současného holešovského letiště začal Zlínský kraj budovat průmyslovou zónu. „Zahájené stavební práce s jistými problémy zorganizujeme tak, aby letiště mohlo případně fungovat až do konce letošního roku,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Industry Servis ZK Jakub Černoch.

Podle krajských úředníků není další provozování letiště kvůli průmyslové zóně možné. Proti je i státní agentura CzechInvest.

V Holešově nemohou přistát větší letadla

Neveřejné letiště v Otrokovicích má pouze 650 metrů dlouhou asfaltovou dráhu. Nemohou na něm proto přistávat větší letadla. „Normálně fungujeme. Zalétáváme letouny. Plochu využívají různé soukromé firmy a letecká škola. Startují a přistávají zde především malé sportovní, jednomotorové stroje,“ vysvětlil manažer prodeje letadel společnosti Moravan Aviation Viktor Zimčík.

Kunovičtí usilují o častější lety

Na dva kilometry dlouhé betonové přistávací dráze letiště v Kunovicích mohou přistávat standardní dopravní letadla typu Airbus A320 nebo Boeing 737. Jejich přílet na Moravu je ale raritou. „Jsme nyní největší zlínské letiště. Pravidelné lety tu ale bohužel nemáme. Letiště slouží pro výrobní firmy, obchodní lety a sportovní létání,“ informoval ředitel letiště Stanislav Sklenář. Provozovatelé aeroportu usilují o zajištění většího počtu nepravidelných letů. „Chceme dojednat i pravidelné linky do Prahy s letadly do třiceti pasažérů. Je to ale jednání na dlouho. Rozhodně nechceme letiště zavřít,“ sdělil Sklenář.

Na jednání s provozovatelem letiště, firmou Aircraft Industries si stěžují krajští radní. „My jsme samozřejmě chtěli preferovat kunovické letiště, zachovat tam mezinárodní provoz. Dali jsme jim návrh na založení společnosti. Zatím jsme ale nedostali odpověď,“ pokrčil rameny radní Zlínského kraje zodpovědný za dopravu Petr Hradecký.

Ředitel firmy Aircraft Industries Roman Planička ale tvrdí, že je ochoten v diskuzi pokračovat. „Se Zlínským krajem jsme vedli jednání o odprodeji letiště, která byla z více důvodů neúspěšná. Nyní zpracováváme záměr zavést pravidelnou leteckou přepravu, která by byla provozována samostatným subjektem ve spolupráci s regionální a místní samosprávou. Mezinárodní letiště Kunovice je již nyní schopné poskytovat kompletní služby leteckému přepravci,“ sdělil Planička.

Letiště v Přerově - Bochoři bude stát více než 3,5 miliardy

Zlínský kraj se již ale rozhodl dlouhodobě podpořit rekonstrukci letiště v Přerově-Bochoři. „Po dostavbě dálnice D1, R49 a R55 bude Přerov dostupný ze všech míst Zlínského kraje poměrně v krátkém časovém termínu, takže by vyhovovalo,“ uvedl Hradecký.

Rekonstrukce Přerovského letiště bude finančně velmi nákladná. Má stát více než 3,5 miliardy korun.

„V následujících dvou letech dá Olomoucký kraj dvacet milionů, Přerov deset milionů, Zlínský kraj sedm a půl milionu a armáda třiašedesát milionů korun na udržování současného stavu letiště a jeho drobná vylepšení,“ představil základní finanční injekci mluvčí Olomouckého kraje Tomáš Kocych.

Společní provozovatelé letiště chtějí následně získat dalších 500 milionů korun z Regionálního operačního programu. „Aby letiště dosáhlo cílového stavu, musí se do něj investovat tři miliardy šest set milionů korun do roku 2018. To už by na něm mohly přistávat Airbusy, Boeingy a mezinárodní civilní doprava,“ uzavřel Kocych.

Martin Lavay

30.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Čtyřiapadesátiletý cyklista z Kroměříže nezvládl v úterý navečer průjezd mezi kovovými sloupky a lehce se zranil, při dechové zkoušce pak nadýchal 3,14 promile.

Cyklista nezvládl průjezd mezi sloupky, pak nadýchal 3,14 promile

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Stavbaři začnou opravovat chodník v kroměřížské Vrobelově ulici

Ve středu začnou práce na opravě chodníku v kroměřížské Vrobelově ulici. „Pracovat se bude po obou stranách ulice na úseku od křížení s ulicí Páleníčkova po ulici Moravská. Měnit se bude dlažba a opraveny budou i vstupy k bytovým domům,“ upřesnil místostarosta města Marek Šindler. Zakázku získala společnost Kroměřížské technické služby, náklady činí zhruba 1,9 milionu korun bez DPH.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení