Vondráčka nominovali na její místo poslanci ANO. V tajném hlasování na začátku prosince získal 36 hlasů, zatímco protikandidátka Radka Maxová jen devět.

„Funkce místopředsedy Sněmovny vyžaduje častější přítomnost v Praze, více povinností i společenských povinností. První řešení se nabízí, že bych složil funkci místostarosty. V zastupitelstvu bych ale zůstal," konstatoval už dříve Radek Vondráček.

Funkci místostarosty Kroměříže vykonává jako neuvolněný. Představu o tom, kdo by ho měl nahradit, prý nemá.

„Čekám, že si o tom promluvíme na místní organizaci a v zastupitelském klubu. Byl bych rád, kdybychom se rozhodli jako ANO společně," dodal. Podle jeho stranického kolegy, starosty města Jaroslava Němce je variantou i to, že by se uvolněná funkce neobsazovala.

„Zbývají nám necelé dva roky do voleb. Mě samotnému, než jsem se zorientoval v pozici starosty, trvalo zhruba rok, než jsem se do problematiky dostal, a vím, že i pan místostarosta Motyčka na tom byl stejně, Osobně bych preferoval, kdyby práce pana Vondráčka byla rozdělena mezi mě a zbylé místostarosty," konstatoval koncem roku starosta.

Styčný důstojník ve vysoké politice

LUKÁŠ PAŘENICA

Není to funkce, která by každý den plnila stránky novin, ale nenechme se mýlit: úspěšná kandidatura kroměřížského místostarosty Radka Vondráčka z hnutí ANO na post místopředsedy Poslanecké sněmovny – ve středu na něm definitivně nahradil stranickou kolegyni Jaroslavu Jermanovou – je pro město i celé Kroměřížsko navýsost zajímavá zpráva.

Před pár lety veřejnosti ještě prakticky neznámý právník se totiž definitivně stal jedním z nejvýraznějších politiků regionu. Minimálně jako řídící některých sněmovních schůzí pak může leccos ovlivnit. A jak ukázal úspěch Kroměříže v jednáních o znepoplatnění obchvatu města, kontakty ve velké „pražské" politice se prostě hodí vždycky. V nedalekých Otrokovicích, kde to s obchvatem ani letos nedopadlo, by o tom mohli vyprávět.