VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak si vybírají školy? Fyzička, talent či pohovor

Je to jen pár dní, co střední školy vypustily do světa letošní absolventy: a zároveň už samozřejmě mají také kompletní seznamy studentů, kteří k nim od září nastoupí. Pro jejich výběr má každá trochu jiné metody.

26.6.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Daniela Zedníčková

Třeba na holešovské policejní škole už mají přijímací řízení definitivně uzavřeno.

„K dnešnímu dni sto dvacet přijatých uchazečů do školy zaslalo svůj zápisový lístek, to znamená, že všechna místa jsou obsazena. Žádná další kola přijímacího řízení se tedy u nás už nebudou konat,“ konstatoval tamní ředitel Jan Dvořák.

Právě policejní škola patří mezi zařízení, kde obvykle poptávka převýší nabídku: také letos se tam přijímaček zúčastnilo téměř tři sta sedmdesát dětí. K úspěšnému zvládnutí navíc nestačí jen intelektuální zdatnost.

„Školní přijímací zkoušku tvořil test fyzické zdatnosti, který se skládal ze dvou disciplín: celostní motorický test a člunkový běh,“ dodal Jan Dvořák.

To naopak zájemci o studium na kroměřížské konzervatoři P. J. Vejvanovského jsou společných písemných testů ušetřeni úplně. Vykonávají totiž pouze talentovou zkoušku složenou ze dvou částí: odborné praktické, tedy hry na nástroj nebo zpěvu, a hudebně teoretické.

„Největší důraz při přijímacím řízení klademe na talent, hudební dispozice a předpoklady, a také na celkovou inteligenci uchazeče. Student konzervatoře musí totiž plnit jak studijní nároky odborné, tak zvládnout přípravu k maturitní zkoušce shodné například s nároky na studenty gymnázia,“ vysvětlil ředitel kroměřížské konzervatoře Miroslav Šiška.

Dodal, že přestože kapacita pro první ročník činí na konzervatoři jen třicet žáků, přihlášek letos dorazil dvojnásobný počet.

Talent uchazečů zajímá také vedení kroměřížské střední pedagogické školy.

„Na naší škole nemáme talentové zkoušky, ty jsou pouze na konzervatořích a gymnáziích se sportovní přípravou. Každý rok ale konáme školní přijímací zkoušku, kterou ověřujeme hudební a jazykové předpoklady uchazeče,“ podotkla ředitelka pedagogické školy Jana Vítková.

Ani tam problém s naplněním ročníku nemají: letos tam k přijímačkám přišlo téměř dvě stě dětí a škola jich přijala pouze třiašedesát.

Výjimkou je Arcibiskupské gymnázium (AG) Kroměříž, kde mají zájemci ještě možnost uspět v druhém kole.

„Ještě je tedy stále možné podávat přihlášky. Velké změny v počtech přijatých uchazečů však už nebudou,“ podotkl ředitel gymnázia Jan Košárek.

Jako jedna z mála škol v regionu si „Ágéčko“ drží tradici přijímacího pohovoru.

„Ptáme se především na motivaci ke studiu. S každým uchazečem chceme mluvit, znát ho jménem a setkat se osobně s ním i s jeho rodiči. Zajímá nás motivace uchazeče, kde se o nás dozvěděl, čeho chce dosáhnout a také jeho zájmy,“ uzavřel Jan Košárek.

#clanek|3278021

Autor: Kristýna Klusáková

26.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na nádraží ve Valašských Kloboukách připomněli členové klubů vojenské historie stovkám diváků dobu 1. světové války.
40

VIDEO: Přepadení vlaku přilákalo davy lidí

Velitel 2. armádního sboru se sídlem v Olomouci a šéf ozbrojených složek v krizovém štábu Ústřední povodňové komise Petr Voznica.

Povodně změnily vnímání armády, míní generál Voznica

Zlatým jablkem se o víkendu opět prošel oživlý dinosaurus

VIDEO / Výborným nápadem pro své fanoušky se blýskl jeden z členů dinousauří party, která obsadila prostory obchodního centra Zlaté jablko ve Zlíně na začátku prázdnin.

Město o prázdninách zaměstná až sto dvacet mladých brigádníků

Možnost prázdninové brigády nabídla mladým holešovská radnice také letos.

Fotbalový Hulín jede pro postup s posilou Motalem

Hned ze tří krajských derby si dnes mohou vybrat návštěvu fotbalového utkání fanoušci ve zlínském regionu! Nabízí je 1. kolo českého poháru pod názvem Mol Cup.

Na Bajdě v Kroměříži stráží městští policisté

Na pořádek v areálu kroměřížského koupaliště Bajda přes léto dohlížejí strážníci městské policie, popřípadě asistenti prevence kriminality.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení