Přesto, že úhrada vakcín pojišťovnami vyvolala spory mezi Českou lékárnickou komorou a Státním ústavem pro kontrolu léčiv, a také praktičtí lékaři mají proti tomuto nařízení výhrady, na Zlínsku jich zatím většina očkuje.

„Lékaři si musí vakcínu sami nakoupit a to může jednu ordinaci vyjít na desetitisíce až statisíce korun. Praktici takové částky nechtějí vydávat například proto, že prozatím není jistá zpětná úhrada pojišťovnou,“ vysvětlil předseda zlínského okresního sdružení České lékařské komory Lubomír Nečas.

Přes nejasnosti okolo způsobu pořízení a následné úhrady vakcín se podle něj lékaři na Zlínsku rozhodli očkovat podle zákona, a to alespoň v prvním čtvrtletí tohoto roku.

Už šest rodičů se od začátku roku zajímalo o očkování svých dětí u zlínské pediatričky Marcely Křížové. „Mám ve vakcínách své peníze, ale přece je maminkám neodepřu. Vždyť očkování může zabránit například těžkým zápalům plic, které mohou mít doživotní následky nebo co hůře, mohou skončit smrtí dítěte,“ vysvětlila.

Matky jsou podle ní o hrazeném očkování dobře informovány a všechny o něj mají zájem. „Dříve totiž vyšla sada vakcín pro jedno dítě asi na osm tisíc korun,“ vyčíslila lékařka.

Očkovat už začala i dětská lékařka Hana Červenková působící v ordinacích v Otrokovicích a v Tlumačově. „Vakcíny máme a indikovanou skupinu dětí bez problémů naočkujeme. V celé věci je ale řada administrativních nejasností, které se budou muset do budoucna řešit,“ řekla pediatrička.

Jednou z novopečených maminek, která se chystá očkování se svým dítětem podstoupit, je Hana Srncová ze Zlína. „Za týden jdeme na kontrolu ve třech měsících a určitě se na tuto možnost přeptám,“ řekla. Svěřila se ale, že o očkování proti pneumokokovým infekcím uvažovala už i v době, kdy nebylo hrazeno ze zákona.

S očkováním pro svého měsíčního syna počítá za dva měsíce také Marcela Guričová z Pržna na Vsetínsku. „Určitě ho absolvujeme,“ řekla. Její starší čtyřletý syn však tuto vakcinaci nepodstoupil. „V době, kdy měl vhodný věk, se o těchto nemocech totiž ještě tolik nemluvilo,“ vysvětlila dvojnásobná matka.

Rozepře, které mezi sebou v těchto dnech vede Česká lékárnická komora a Státní ústav pro kontrolu léčiv týkající se úhrady vakcín pojišťovnami, však neovlivnily postoj Všeobecné zdravotní pojišťovny.

„Náklady spojené s vakcinací, a to jak nákup vakcíny, tak její aplikace, budeme proplácet bez jakýchkoliv problémů,“ sdělila mluvčí zlínské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Martina Stavjaňová.

Doposud podle ní pojišťovna žádné náklady spojené s vakcinací nehradila, a to z toho důvodu, že lékaři zatím žádné nevykázali. „Vyúčtování předávají měsíčně zpětně, to znamená, že pojišťovna obdrží první vyúčtování nákladů spojených s vakcinací nejdříve začátkem února,“ vysvětlila Stavjaňová. Cena jedné dávky vakcíny se podle ní pohybuje okolo tisíce korun a její úhrada bude provedena do 30 dnů od převzetí vyúčtování.

Ve Zlínském kraji evidovali hygienici v loňském roce celkem šest invazivních pneumokových onemocnění. „Jednalo se o čtyři meningitidy a dvě sepse. V roce 2008 to byly čtyři případy těchto onemocnění,“ vyčíslila vedoucí Protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Hana Tkadlecová.

Nejrizikovější skupinou jsou podle ní děti do pěti let věku a pak osoby nad 65 let. „Následky mohou být v podobě postižení nervové soustavy, například hluchota,“ upřesnila Tkadlecová.