VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DPH? Knihkupce prý odrovná

Kroměřížsko – Výsadou bohatých se v budoucnu může stát nakupování jakýchkoliv knih. Proč? Protože vláda už několik měsíců jedná o navýšení daně z přidané hodnoty (DPH) u knih, novin a časopisů z deseti procent na dvacet.

7.5.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: www.mbnoviny.cz

„Pevně věříme, že záměr nakonec odsouhlasen nebude,“ říkají ale zarputile například knihovníci z Kroměřížska, kterým se pochopitelně vyšší daň nezamlouvá.

„DPH by u knih měla být nulová nebo by měly být alespoň z navýšení vyškrtnuty,“ zlobí se například vedoucí kroměřížského knihkupectví Kanzelsberger Jaroslava Zabloudilová.

Bude-li dvacetiprocentní sazba uzákoněna, prodejci půjdou se zisky rapidně dolů. „Máme strach, že lidé budou knihy nakupovat mnohem méně, než je tomu doposud,“ varuje Zabloudilová.

Stejné obavy má i další kroměřížský knihkupec Jiří Dočkálek. „Literatura výrazně podraží, stejně jako vstupní náklady do výroby knih. Zákazníků ubude,“ konstatoval Dočkálek.

Úbytek klientů předpokládají i v kroměřížském antikvariátu na Riegrově náměstí. „DPH se u nás až tak neprojeví, protože nejsme jeho plátci, naše tržby na limit nedosahují. Máme spíše strach z toho, aby lidé nepřestali úplně číst. Spousta věcí je na internetu, včetně encyklopedií,“ zoufá si provozovatel antikvariátu Miloš Bradík.

Vyšší DPH by svým způsobem mohla potěšit knihovny. Ubude-li totiž v obchodech zákazníků, mohli by se vrátit tam, kde si publikace vypůjčí v podstatě zadarmo. Toho si jsou regionální knihovníci vědomi.

„Opravdu lze předpokládat, že zájem o knihovny může poté stoupnout. Neznamená to ale, že bychom jásali, že se daň u knih zvedne,“ podotýká například bystřická knihovnice Světla Tronečková.

V případě, že vláda zvýšenou sazbu uzákoní, knihoven se přece jen nějak dotkne. „Pokud nám obec nenavýší roční rozpočet na nákup knih, budeme nuceni za stejnou částku nakoupit méně knih. Mnohem hůře na tom však budou nakladatelství. Podle mého názoru se udrží především ta, která vydávají brakovou literaturu,“ podotýká bystřická knihovnice.

V morkovické knihovně činil loni rozpočet na nákup nových knih kolem sto padesáti tisíc korun. Tamní pracovnice za ně nakoupily zhruba tisíc publikací.
Zvedne-li se daň, čtiva pořídí pochopitelně méně. „Mělo by to své pro a proti. Čtenářů by možná přibylo, nákupy by však byly hubenější,“ krčí rameny tamní knihovnice Jaroslava Okálková.

„Je nám líto knihkupců,“ hlásí také z hulínské knihovny, kde si však v poslední době na nedostatek čtenářů nemohou stěžovat. „V posledních měsících nám jich výrazně přibylo, a to v rozmezí od zimy do jara. Knihy se hodně půjčují i přesto, že jsme byli nuceni zvednout poplatek v dětském i dospělém oddělení,“ řekla tamní pracovnice Jarmila Zakravačová.

Autor: Jarmila Kuncová

7.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velitel 2. armádního sboru se sídlem v Olomouci a šéf ozbrojených složek v krizovém štábu Ústřední povodňové komise Petr Voznica.

Povodně změnily vnímání armády, míní generál Voznica

Interaktivní výstava na téma dinosauři ve zlínském Zlatém jablku.
20

Zlatým jablkem se o víkendu opět prošel oživlý dinosaurus

Město o prázdninách zaměstná až sto dvacet mladých brigádníků

Možnost prázdninové brigády nabídla mladým holešovská radnice také letos.

Fotbalový Hulín jede pro postup s posilou Motalem

Hned ze tří krajských derby si dnes mohou vybrat návštěvu fotbalového utkání fanoušci ve zlínském regionu! Nabízí je 1. kolo českého poháru pod názvem Mol Cup.

Na Bajdě v Kroměříži stráží městští policisté

Na pořádek v areálu kroměřížského koupaliště Bajda přes léto dohlížejí strážníci městské policie, popřípadě asistenti prevence kriminality.

Bludiště v kukuřici jako letní atrakce? Jedno má i Kroměříž

Jedno bludiště už v Kroměříži stojí řadu generací, to z živého plotu v Květné zahradě: letos se ale u nás staly trendem i jiné labyrinty, vybudované v kukuřičných polích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení