VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DPH? Knihkupce prý odrovná

Kroměřížsko – Výsadou bohatých se v budoucnu může stát nakupování jakýchkoliv knih. Proč? Protože vláda už několik měsíců jedná o navýšení daně z přidané hodnoty (DPH) u knih, novin a časopisů z deseti procent na dvacet.

7.5.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: www.mbnoviny.cz

„Pevně věříme, že záměr nakonec odsouhlasen nebude,“ říkají ale zarputile například knihovníci z Kroměřížska, kterým se pochopitelně vyšší daň nezamlouvá.

„DPH by u knih měla být nulová nebo by měly být alespoň z navýšení vyškrtnuty,“ zlobí se například vedoucí kroměřížského knihkupectví Kanzelsberger Jaroslava Zabloudilová.

Bude-li dvacetiprocentní sazba uzákoněna, prodejci půjdou se zisky rapidně dolů. „Máme strach, že lidé budou knihy nakupovat mnohem méně, než je tomu doposud,“ varuje Zabloudilová.

Stejné obavy má i další kroměřížský knihkupec Jiří Dočkálek. „Literatura výrazně podraží, stejně jako vstupní náklady do výroby knih. Zákazníků ubude,“ konstatoval Dočkálek.

Úbytek klientů předpokládají i v kroměřížském antikvariátu na Riegrově náměstí. „DPH se u nás až tak neprojeví, protože nejsme jeho plátci, naše tržby na limit nedosahují. Máme spíše strach z toho, aby lidé nepřestali úplně číst. Spousta věcí je na internetu, včetně encyklopedií,“ zoufá si provozovatel antikvariátu Miloš Bradík.

Vyšší DPH by svým způsobem mohla potěšit knihovny. Ubude-li totiž v obchodech zákazníků, mohli by se vrátit tam, kde si publikace vypůjčí v podstatě zadarmo. Toho si jsou regionální knihovníci vědomi.

„Opravdu lze předpokládat, že zájem o knihovny může poté stoupnout. Neznamená to ale, že bychom jásali, že se daň u knih zvedne,“ podotýká například bystřická knihovnice Světla Tronečková.

V případě, že vláda zvýšenou sazbu uzákoní, knihoven se přece jen nějak dotkne. „Pokud nám obec nenavýší roční rozpočet na nákup knih, budeme nuceni za stejnou částku nakoupit méně knih. Mnohem hůře na tom však budou nakladatelství. Podle mého názoru se udrží především ta, která vydávají brakovou literaturu,“ podotýká bystřická knihovnice.

V morkovické knihovně činil loni rozpočet na nákup nových knih kolem sto padesáti tisíc korun. Tamní pracovnice za ně nakoupily zhruba tisíc publikací.
Zvedne-li se daň, čtiva pořídí pochopitelně méně. „Mělo by to své pro a proti. Čtenářů by možná přibylo, nákupy by však byly hubenější,“ krčí rameny tamní knihovnice Jaroslava Okálková.

„Je nám líto knihkupců,“ hlásí také z hulínské knihovny, kde si však v poslední době na nedostatek čtenářů nemohou stěžovat. „V posledních měsících nám jich výrazně přibylo, a to v rozmezí od zimy do jara. Knihy se hodně půjčují i přesto, že jsme byli nuceni zvednout poplatek v dětském i dospělém oddělení,“ řekla tamní pracovnice Jarmila Zakravačová.

Autor: Jarmila Kuncová

7.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na kácení májky v sobotu 27. května doplatili ve Lhotě u Pačlavic, kde padající máj přetrhala dráty elektrického napětí, které dopadly na střechu, která pak vzplála.
2

Kácení májky skončilo ve Lhotě u Pačlavic požárem

Ilustrační foto

Holešov nevyužil přesilovku a zlobil se: Sudí si penaltu vymyslel

Vila Josefa Mati je ukázkou čistého funkcionalismu

SERIÁL/ - V dnešním díle pravidelného seriálu Deníku o zajímavých domech regionu představujeme vlastní vilu Josefa Mati v Bystřici pod Hostýnem.Brněnský architekt původně ze Soběchleb, Josef Maťa si svou vilu v letech 1937-1940 přistavěl ke stávajícímu domku svých rodičů. Interiér i exteriér domu přitom navrhoval racionálně, což byl jeden ze znaků funkcionalismu.

AKTUALIZOVÁNO

FOTO, VIDEO: Ze Zlína chtějí udělat francouzské Saint Tropez

Znovuobjevení filmových ateliérů ve Zlíně, to bude podle hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka jeden z hlavních kroků v kreativním programu kraje. 

Holešovští žáci ocenili své oblíbené učitele

V rámci třináctého ročníku akce Srdce na dlani, kterou každoročně pořádá holešovské středisko TyMy, převzali v pondělí 23. května ocenění přímo z rukou svých žáků nejoblíbenější učitelé tamních základních škol.

Na Den dětí zve poslední květnovou neděli také holešovské SVČ TyMy

Holešov - Na oslavu Dne dětí zve holešovské volnočasové středisko TyMy. Program začíná v neděli 28. května o půl třetí odpoledne přímo v areálu zámecké zahrady, kde si návštěvníci mohou projít pohádkovou stezku. Chybět nebudou hudební i taneční vystoupení kroužků centra, k dispozici budou kolotoče a odvážlivci si vyzkouší i lukostřelbu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies