Ve velké části případů ji však získávají převodem techniky od profesionálních hasičů. „Převod starší techniky je zdarma," potvrdil Libor Netopil, tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje. „Její stáří pak závisí na tom, jak je obměňována technika profesionálních jednotek," dodal.

Hasiči se dělí do pěti skupin podle toho, zda se jedná o profesionály, dobrovolníky nebo předurčenost pro dané typy zásahů. Dobrovolní hasiči většinou spadají do páté kategorie. To však neznamená, že by nebyli akceschopní, jak dokládá příklad z Hřivínova Újezdu.

„Zázemí pro hasiče máme opravdu špičkové," řekl starosta Josef Pospíšil. Místní sbor disponuje vozidlem Tatra 148 se zásobníkem na sedm kubických metrů vody.

Kromě toho mají k dispozici i další zásahové vozidlo Ford Transit splňující všechny požadavky dle současných norem. Na jeho pořízení jim v minulých letech přispěl dotací také Zlínský kraj.

„Od loňska máme také dýchací přístroje pro zásahy v zakouřených prostorách," pochlubila se starostka hasičů Marcela Petruláková.

„Jsme opravdu dobře vybaveni," dodala. Podle jejích slov se podílejí kromě hašení požárů také na hledání ztracených osob, čerpání vody ze zatopených sklepů nebo kyvadlovém dovážení vody profesionálním hasičům při rozsáhlých požárech.

„Kluci vyjíždějí asi pětkrát do roka, a to většinou mimo obec," vysvětlila Petruláková. Hasiči mají i vlastní klubovnu, zázemí pro techniku a tréninkový prostor. „Jejich činnost je také hodně zaměřena na mládež, a to již od předškolního věku," podotkl starosta Josef Pospíšil.

Pilíř jejich práce: aktivity s mladými

Nejinak je tomu i v jiných obcích jako například v Lipové.

„Práce s mládeží je stěžejní pilíř naší hasičiny," říká Viktor Gottfried, velitel zásahové jednotky. V Lipové fungují mladší a starší žáci a také zásahová jednotka. Ta disponuje zásahovým vozidlem Avia vybaveným dvěma čerpadly. Jedním pro odčerpávání stojaté vody například při záplavách a druhým pro dálkovou dopravu vody při hašení. Již brzy se mají dočkat nového zásahového vozidla pro devět lidí.

„Máme přislíbenu dotaci ze Zlínského kraje," prozradil velitel zásahové jednotky Viktor Gottfried. Dle jeho slov se dobrovolníci zaměřují hlavně na všeobecnou pomoc místním obyvatelům, jako jsou třeba odčerpávání vody ze sklepů, čištění studní nebo případně kyvadlovou dopravu vody profesionálním hasičům při větších zásazích.

„Jednotka profesionálních hasičů s dobou výjezdu do dvou minut sídlí v nedalekém Slavičíně," konstatoval Gott-fried. I to je podle něj důvod, proč lidé při závažnějších akcích spíše volají profesionály.

Velmi důležitou součástí je trénink a s ním související pravidelné soutěže a samozřejmě také výcvik a proškolování. „To má na starosti především velitel zásahové jednotky, který školí všechny členy," vysvětlil Libor Netopil.

Samotné velitele a strojníky pak školí Hasičská záchranná služba Zlínského kraje v odborných kurzech nebo školicí zařízení organizací pracujících na úseku požární ochrany Jánské Koupele a Bílé Poličany.

Milion korun pro vítěze ankety Dobrovolní hasiči roku 2014 Brno Začátkem dubna byl zahájen 4. ročník celorepublikové ankety „Dobrovolní hasiči roku", jejímž cílem je ocenit a finančně odměnit práci dobrovolných hasičů. Anketa je stejně jako v předchozích letech rozdělena do dvou kategorií. První je určena jednotkám sboru dobrovolných hasičů, u kterých se posuzuje zejména profesionalita, s jakou byl přihlášený zásah proveden. Druhá kategorie je tradičně vyhlášena pro sbory dobrovolných hasičů. Zde je opět hlavním kritériem hodnocení jejich preventivní činnosti. Rozhodným obdobím obou kategorií je časový úsek od 1. 7. 2013 do 30. 6. 2014. (poh)

ROMAN BUČEK