VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dluhy obcí? Problém často vzniká i z dotací

Uskrovnit se, plánované nebo i nutné investice přesunout na dobu neurčitou… Finanční tíseň plynoucí ze zadlužení se nemusí týkat jen domácností, závazky z minulosti totiž tíží také mnohé obce na Kroměřížsku. A podle některých starostů na tom svůj podíl nezřídka má i stávající dotační systém.

9.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Obcí, které musely kvůli zadlužení omezit investice, je na Kroměřížsku hned několik. Patří k nim například Mrlínek, bývalé vedení obce tam totiž chtělo vyjít vstříc především starším lidem a poskytnout jim možnost nakoupit si přímo v obci.

Bylo přitom jasné, že obchod bude fungovat na hraně ziskovosti, navíc s rizikem, že reálné náklady na jeho výstavbu budou větší, než se plánovalo.

Druhou investicí, která Mrlínek do tíživé situace dostala, pak byla oprava silnic. Také k té se současné vedení obce staví zpětně s rozpaky.

„Investice do opravy cest je jistě potřebná. Otázkou ale je, proč má investovat obec, když cesty byly pod správou kraje. Odpověď leží opět v rozhodnutí minulých zastupitelstev, kdy obec přijala nabídku kraje odkoupit tyto komunikace včetně mostů přes vodoteč za symbolickou cenu,“ vysvětluje dnešní starosta Mrlínku Jaroslav Vlček.

S koupí podle něj tehdejší zastupitelstvo souhlasilo s vidinou toho, že si tím obec ušetří práci i peníze na povoleních k překopům silnic při přípojkách vodovodu.

Nákupem silnic navíc v Mrlínku nabyli majetek, který jim zdánlivě otvíral cestu k lepším úvěrovým možnostem a příznivějšímu hodnocení zadlužení obce.

Jenže ve skutečnosti to bylo trochu jinak.

„Silnice nemá nosný podklad, je pouze asfaltová s kamenivem, má mnoho výtluků a děr. K majetku patří i mosty přes vodoteč, jejichž opravu raději nevzpomínat. A to vše v době, kdy stát dává krajům prostředky na opravu komunikací třetí a čtvrté třídy. To ovšem neplatí pro ty obecní,“ líčí dnešní starosta.

Jako jediné možné východisko vidí úsporu na provozních nákladech, včetně rapidního snížení platů a odměn zaměstnanců. Obecní obchod a hostinec navíc převedl do pronájmu.

Nepříjemné dluhy se nevyhnuly také Lechoticím. Dva úvěry si tam museli vzít pro dofinancování projektů podporovaných původně Evropskou unií. Právě dotační politika je přitom podle starosty jednou z příčin.

„Myslím, že kdyby se dotace zrušily, bylo by to nejlepší. Peníze, které do EU posíláme a které se složitými mechanismy posílají zpět vybraným obcím, by se mohly rovnou přerozdělit obcím, třeba na počet obyvatel,“ tvrdí lechotický starosta Petr Zelina.

Dalším problémem bývá podle něj nerozvážnost některých obecních zastupitelstev.

„Když dneska obce vidí hromádku peněz, tak po ní samozřejmě skočí, aniž by ale přemýšlely, jestli ji opravdu potřebují, nebo ne. Zbytek dofinancují ze svého nebo si vezmou úvěr, za dva roky se objeví další hromádka peněz a situace se opakuje, což je ale cesta do pekla,“ míní Petr Zelina.

Podobně to vidí i starostka Troubek-Zdislavic: její obec je ovšem naopak aktuálně zcela bez dluhů. Starostka to připisuje tomu, že se tamní zastupitelé snaží jednat s rozvahou. Systém dotací jí ovšem úplně po chuti také není.

„Souhlasím, že by možná bylo lépe, kdyby dotace v podobě, jak fungují dnes, nebyly. Protože administrativa s tím spojená, to je někdy taky o nervy, a navíc to všechno musíte stejně zaplatit,“ uzavřela Marie Šestáková.

KRISTÝNA KLUSÁKOVÁ

Autor: Redakce

9.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

K nezvyklé nehodě došlo v úterý v Kroměříži. Devětadvacetiletý řidič zaparkoval na Velkém náměstí v zákazu zastavení a odešel. Auto ale nezabrzdil a to začalo couvat do Vodní ulice, kde vrazilo do chodkyně a do zdi obchodu s obuví.FOTO: PČR KM
3

Řidič v Kroměříži nezabrzdil auto, to zranilo důchodkyni

Ilustrační foto

Zloděj sebral v obchodě kromě peněz i stírací losy

Voda z vlastní studny - na kolik přijde

Pokud máme příhodné podmínky na zahradě nebo jiném pozemku pro vybudování studny (o potřebných podmínkách pro stavbu studny jsme psali zde) a jsme rozhodnuti studnu zřídit, udělejme si nejprve velmi přibližnou kalkulaci, na kolik to všechno přijde.

VIDEO: Bystřické děti vítaly jaro i broučky

Tradičního probouzení broučků se v Bystřici pod Hostýnem v úterý zúčastnily na dvě stovky návštěvníků: neodradilo je ani špatné počasí.

Praktické maturity zahájili i v nemocnici, láká studenty také na práci

Pondělní odpoledne se na dlouhou obou zapíše do paměti studentům, kteří také v kroměřížském regionu začali skládat praktickou část maturitní zkoušky.

V okolí Chvalčova vykradl postupně tři chaty, teď mu hrozí vězení

Podezření z trestných činů krádež a porušování domovní svobody bude v nejbližších dnech znepříjemňovat život pětačtyřicetiletému muži z Bystřicka. Od loňské zimy do letošního jara totiž v regionu vykradl tři rekreační chaty.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies