VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dluhy obcí? Problém často vzniká i z dotací

Uskrovnit se, plánované nebo i nutné investice přesunout na dobu neurčitou… Finanční tíseň plynoucí ze zadlužení se nemusí týkat jen domácností, závazky z minulosti totiž tíží také mnohé obce na Kroměřížsku. A podle některých starostů na tom svůj podíl nezřídka má i stávající dotační systém.

9.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Obcí, které musely kvůli zadlužení omezit investice, je na Kroměřížsku hned několik. Patří k nim například Mrlínek, bývalé vedení obce tam totiž chtělo vyjít vstříc především starším lidem a poskytnout jim možnost nakoupit si přímo v obci.

Bylo přitom jasné, že obchod bude fungovat na hraně ziskovosti, navíc s rizikem, že reálné náklady na jeho výstavbu budou větší, než se plánovalo.

Druhou investicí, která Mrlínek do tíživé situace dostala, pak byla oprava silnic. Také k té se současné vedení obce staví zpětně s rozpaky.

„Investice do opravy cest je jistě potřebná. Otázkou ale je, proč má investovat obec, když cesty byly pod správou kraje. Odpověď leží opět v rozhodnutí minulých zastupitelstev, kdy obec přijala nabídku kraje odkoupit tyto komunikace včetně mostů přes vodoteč za symbolickou cenu,“ vysvětluje dnešní starosta Mrlínku Jaroslav Vlček.

S koupí podle něj tehdejší zastupitelstvo souhlasilo s vidinou toho, že si tím obec ušetří práci i peníze na povoleních k překopům silnic při přípojkách vodovodu.

Nákupem silnic navíc v Mrlínku nabyli majetek, který jim zdánlivě otvíral cestu k lepším úvěrovým možnostem a příznivějšímu hodnocení zadlužení obce.

Jenže ve skutečnosti to bylo trochu jinak.

„Silnice nemá nosný podklad, je pouze asfaltová s kamenivem, má mnoho výtluků a děr. K majetku patří i mosty přes vodoteč, jejichž opravu raději nevzpomínat. A to vše v době, kdy stát dává krajům prostředky na opravu komunikací třetí a čtvrté třídy. To ovšem neplatí pro ty obecní,“ líčí dnešní starosta.

Jako jediné možné východisko vidí úsporu na provozních nákladech, včetně rapidního snížení platů a odměn zaměstnanců. Obecní obchod a hostinec navíc převedl do pronájmu.

Nepříjemné dluhy se nevyhnuly také Lechoticím. Dva úvěry si tam museli vzít pro dofinancování projektů podporovaných původně Evropskou unií. Právě dotační politika je přitom podle starosty jednou z příčin.

„Myslím, že kdyby se dotace zrušily, bylo by to nejlepší. Peníze, které do EU posíláme a které se složitými mechanismy posílají zpět vybraným obcím, by se mohly rovnou přerozdělit obcím, třeba na počet obyvatel,“ tvrdí lechotický starosta Petr Zelina.

Dalším problémem bývá podle něj nerozvážnost některých obecních zastupitelstev.

„Když dneska obce vidí hromádku peněz, tak po ní samozřejmě skočí, aniž by ale přemýšlely, jestli ji opravdu potřebují, nebo ne. Zbytek dofinancují ze svého nebo si vezmou úvěr, za dva roky se objeví další hromádka peněz a situace se opakuje, což je ale cesta do pekla,“ míní Petr Zelina.

Podobně to vidí i starostka Troubek-Zdislavic: její obec je ovšem naopak aktuálně zcela bez dluhů. Starostka to připisuje tomu, že se tamní zastupitelé snaží jednat s rozvahou. Systém dotací jí ovšem úplně po chuti také není.

„Souhlasím, že by možná bylo lépe, kdyby dotace v podobě, jak fungují dnes, nebyly. Protože administrativa s tím spojená, to je někdy taky o nervy, a navíc to všechno musíte stejně zaplatit,“ uzavřela Marie Šestáková.

KRISTÝNA KLUSÁKOVÁ

Autor: Redakce

9.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den dětí. Ilustrační foto

Na Den dětí zve poslední květnovou neděli také holešovské SVČ TyMy

Poslední květnový víkend patřil v Kroměříži dobrému jídlu. Konal se zde již šestý ročník Moravi Food Festivalu. Letošním tématem bylo zelí.

Na kroměřížské Octárně začal už sedmý ročník Food festivalu

AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Republikové finále ligy ZŠ vyhráli v Kroměříži školáci z Plzně a Prahy

Celorepublikové finále v minikopané sportovní ligy základních škol O pohár ministryně školství vyvrcholilo v pátek v areálu Hanácké Slavie v Kroměříži. Mediálním partnerem akce je regionální Deník a účastnily se jí nejlepší školní týmy v zemi, které postupně prošly okresními, krajskými a mezikrajskými kvalifikacemi.

Během deseti minut přišla žena z Kroměříže o dvaadvacet tisíc

Víc než mrzutou zkušenost si ve čtvrtek připsala jednašedesátiletá žena z Kroměříže: zatím neznámý, nicméně nejspíš pohotový zloděj ji totiž okradl o bezmála dvaadvacet tisíc korun.

Výstava v Holešově představuje dětem nejohroženější druhy zvířat naživo

Nejmenší opičky světa, ještěry, plazy, pavouky, želvy a malý mořský svět: to vše a navíc naživo představí dětem výstava, které se po dvou letech vrátila do Zámecké galerie v Holešově. Kromě jedněch z nejzajímavějších živočišných druhů na planetě tak láká i na možnost dostat se do jejich bezprostřední blízkosti, vyfotografovat se s nimi a pomazlit.

AUTOMIX.CZ

Až budete prodávat auto: 10 rad, jak snadno a rychle zvýšit jeho cenu

Chystáte se prodat svoje auto? Potom se jistě snažíte dostat za svůj vůz co možná nejvyšší finanční sumu. Samozřejmě, že o ceně auta rozhoduje zejména model, jeho rok výroby, počet najetých kilometrů a především technický stav, ovšem jsou tu i detaily, které mohou cenu vozu zvýšit.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies