VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dluhy obcí? Problém často vzniká i z dotací

Uskrovnit se, plánované nebo i nutné investice přesunout na dobu neurčitou… Finanční tíseň plynoucí ze zadlužení se nemusí týkat jen domácností, závazky z minulosti totiž tíží také mnohé obce na Kroměřížsku. A podle některých starostů na tom svůj podíl nezřídka má i stávající dotační systém.

9.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Obcí, které musely kvůli zadlužení omezit investice, je na Kroměřížsku hned několik. Patří k nim například Mrlínek, bývalé vedení obce tam totiž chtělo vyjít vstříc především starším lidem a poskytnout jim možnost nakoupit si přímo v obci.

Bylo přitom jasné, že obchod bude fungovat na hraně ziskovosti, navíc s rizikem, že reálné náklady na jeho výstavbu budou větší, než se plánovalo.

Druhou investicí, která Mrlínek do tíživé situace dostala, pak byla oprava silnic. Také k té se současné vedení obce staví zpětně s rozpaky.

„Investice do opravy cest je jistě potřebná. Otázkou ale je, proč má investovat obec, když cesty byly pod správou kraje. Odpověď leží opět v rozhodnutí minulých zastupitelstev, kdy obec přijala nabídku kraje odkoupit tyto komunikace včetně mostů přes vodoteč za symbolickou cenu,“ vysvětluje dnešní starosta Mrlínku Jaroslav Vlček.

S koupí podle něj tehdejší zastupitelstvo souhlasilo s vidinou toho, že si tím obec ušetří práci i peníze na povoleních k překopům silnic při přípojkách vodovodu.

Nákupem silnic navíc v Mrlínku nabyli majetek, který jim zdánlivě otvíral cestu k lepším úvěrovým možnostem a příznivějšímu hodnocení zadlužení obce.

Jenže ve skutečnosti to bylo trochu jinak.

„Silnice nemá nosný podklad, je pouze asfaltová s kamenivem, má mnoho výtluků a děr. K majetku patří i mosty přes vodoteč, jejichž opravu raději nevzpomínat. A to vše v době, kdy stát dává krajům prostředky na opravu komunikací třetí a čtvrté třídy. To ovšem neplatí pro ty obecní,“ líčí dnešní starosta.

Jako jediné možné východisko vidí úsporu na provozních nákladech, včetně rapidního snížení platů a odměn zaměstnanců. Obecní obchod a hostinec navíc převedl do pronájmu.

Nepříjemné dluhy se nevyhnuly také Lechoticím. Dva úvěry si tam museli vzít pro dofinancování projektů podporovaných původně Evropskou unií. Právě dotační politika je přitom podle starosty jednou z příčin.

„Myslím, že kdyby se dotace zrušily, bylo by to nejlepší. Peníze, které do EU posíláme a které se složitými mechanismy posílají zpět vybraným obcím, by se mohly rovnou přerozdělit obcím, třeba na počet obyvatel,“ tvrdí lechotický starosta Petr Zelina.

Dalším problémem bývá podle něj nerozvážnost některých obecních zastupitelstev.

„Když dneska obce vidí hromádku peněz, tak po ní samozřejmě skočí, aniž by ale přemýšlely, jestli ji opravdu potřebují, nebo ne. Zbytek dofinancují ze svého nebo si vezmou úvěr, za dva roky se objeví další hromádka peněz a situace se opakuje, což je ale cesta do pekla,“ míní Petr Zelina.

Podobně to vidí i starostka Troubek-Zdislavic: její obec je ovšem naopak aktuálně zcela bez dluhů. Starostka to připisuje tomu, že se tamní zastupitelé snaží jednat s rozvahou. Systém dotací jí ovšem úplně po chuti také není.

„Souhlasím, že by možná bylo lépe, kdyby dotace v podobě, jak fungují dnes, nebyly. Protože administrativa s tím spojená, to je někdy taky o nervy, a navíc to všechno musíte stejně zaplatit,“ uzavřela Marie Šestáková.

KRISTÝNA KLUSÁKOVÁ

Autor: Redakce

9.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
18

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Filip Chytil se stal členem New Yorku Rangers

Chytil při debutu za Rangers rozhodl o výhře. Úžasný pocit, zářil

Kroměříž na ligistu nestačila

Snili o postupu do dalšího kola MOL Cupu, jenže si vybrali slabší den. Třetiligoví fotbalisté Kroměříže prohráli ve 3. kole 0:4 s Karvinou. „Soupeř vyhrál zaslouženě. Pro nás to byla facka a ponaučení do sobotního zápasu s Hodonínem,“ přiznal trenér Ivo Světlík.

Využijí fotbalisté Kroměříže proti ligové Karviné pohody?

Živí velkou šanci na úspěch. Fotbalisté Kroměříže přivítají dnes (v 17 hodin) v utkání 3. kola MOL Cupu Karvinou a na rozdíl od prvoligového celku jsou v herní i výsledkové pohodě. „Myslím si, že budeme vyrovnaným soupeřem,“ uvedl trenér Hanáků Ivo Světlík.

Radnice v Holešově modernizuje systém kamer. Přibylo těch digitálních

Úpravy pracoviště městského kamerového a dohlížecího systému dokončili v minulých dnech strážníci Městské policie v Holešově.

Výstavba silnice ze Sulimova do Vrbky bude pokračovat i v příštím roce

Na kompletní opravě silnice pracují v Sulimově. Ředitelství silnic Zlínského kraje dává do pořádku kilometr a čtvrt dlouhý úsek. Začíná asi padesát metrů před Sulimovem a táhne se až na začátek sousední obce Vrbka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení