VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chceme jménu biskupa Karla vrátit lesk, říká režisér nového dokumentu

Filmového zpracování se dočká jedna z nejvýznamnějších kroměřížských osobností, biskup Karel Lichtenstein– Castelcorno. A co víc, pro některé scény z biskupova života si režisér Theo Mojžíš vybral přímo Kroměříž: mimo tamní zámek také třeba Libosad, tedy barokní zahradu, kterou nechal právě Karel Lichtenstein– Castelcorno vystavět před více než tři sta padesáti lety.

7.9.2017
SDÍLEJ:

Režisér Theodor Mojžíš (uprostřed) s Jaroslavem Pleslem jako biskupem Karlem z Lichtensteinu - Castelcorna (vlevo) při natáčení v KroměřížiFoto: Deník / Jiří Kopáč

Pro Kroměříž si štáb vyhradil dvanáct až třináct natáčecích dní, v rámci kterých chtějí pokrýt všechna roční období. Zatímco jarní podobu zahrady stihli natočit už dříve, jedním z letních dní bylo třeba první zářijové pondělí. Některým návštěvníkům se tak mohlo stát, že filmařům prakticky téměř vkročili do záběru.

Dokument s názvem Barokní velmož Lichtenstein– Castelcorno připravuje prostějovský režisér Theo Mojžíš v koprodukci České televize. Proč si vybral zrovna tuto osobnost?

„Protože o něm dodnes nikdo nic moc neví, momentálně ale probíhá evropský grant, který by tuto osobnost měl z pozapomnění vytáhnout. Přestože byl původem z Tyrolska, usadil se na Moravě, kam povolal italské architekty nebo sochaře z Gdaňska. Kroměříži, Mírovu, Olomouci a velké části Moravy tak dal historickou tvář, která přetrvává dodnes,“ vysvětlil pro Deník Theo Mojžíš.

Stavebník, tvůrce, hrabě

I jeho dokument má pomoci vrátit biskupovu jménu lesk, který mu náleží.

„Když se řekne Karel Lichtenstein–Castelcorno, je to pro nás v podstatě neznámý strejda. Jde tedy o to, aby se dostal na tu pozici, kam patří. Byl to totiž nejen biskup, ale také mecenáš, stavebník, zakladatel obrazové sbírky i knihovny. Rodem to byl hrabě, funkcí říšský kníže a to, co vytvořil, přenechal církvi dál k užívání. Proto tu také teď můžeme stát,“ líčí režisér.

Portrét divákům ukáže dobu, kdy bylo biskupovi asi čtyřicet let a přichází do Kroměříže, kde během deseti let zahajuje generální rekonstrukci zámku, zakládá Květnou zahradu a pozvedá zašlou slávu města.

Dokument však diváky přenese také do Olomouce, kde se biskup více věnoval pracovním povinnostem, nebo na Šumpersko, kde se odehrávaly známé čarodějnické procesy. Jedná se tak o úplně první filmové či dokumentární zpracování jeho života.

Nevšední dokument

Na hodinovém dokumentu štáb pracuje už od minulého roku. Většina natáčení je přitom soustředěna právě na letošek, premiéru však mohou diváci očekávat až na začátku roku 2019. Od klasického dokumentu se však bude Barokní velmož Lichtenstein – Castelcorno lišit.

„Já tomu říkám dokumentární férie a férie je divadelní hra s překvapivými prvky. I my chceme diváka různě překvapovat, takže točíme s herci nebo například balet. Stále to však bude o jeho životě,“ ujišťuje režisér.

Diváci se tak mohou těšit na vídeňské baletní mistry nebo třeba světově proslulé hráče na loutnu.

Samotného biskupa pak ztvární známý herec Jaroslav Plesl, který v současnosti účinkuje v Dejvickém divadle a v rámci letošních Letních shakespearovských slavností jej mohli diváci vidět třeba v roli Hamleta.

Autor: Kristýna Klusáková

7.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

První dva svatebčané využili v minulých dnech sedačku, která byla nedávno instalována na schodišti hlavní budovy kroměřížské radnice na Velkém náměstí. Pro svatby možná poněkud netradiční zařízení má usnadnit život méně pohyblivým návštěvníkům slavnostní

Schodišťová sedačka na radnici funguje, „svezl“ se na ní první pár svatebčanů

Zámek v Holešově.

Zámek v Holešově hostí v sobotu hudební festival

Zloděj jezdil na Kroměřížsko krást kola z Prostějova

Krádeže hned několika kol na Kroměřížsku má podle policie na svědomí osmapadesátiletý muž z Prostějova. Začátkem září měl jeden bicykl ukrást u Domu kultury v Kroměříži, nepomohlo ani to, že jej majitelka měla zamčený.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Nejlepší marmeláda? V kurzu je exotika, vyhrát může každý

Soutěž O nejchutnější marmeládu bystřického regionu už počtvrté vyhlásilo středisko volného času Včelín z Bystřice pod Hostýnem. Momentálně mají už šest soutěžních vzorků a další jim mohou zájemci nosit až do středy 27.října. Vítěze vyberou sami návštěvníci Farmářského a řemeslného jarmarku, který se koná první říjnovou sobotu.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení