Jak vysvětlil místopředseda středomoravské pobočky Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek, labutě zpěvné obvykle hnízdí na malých jezerech v tundře na severovýchodě Evropy. „U nás se občas objevují v době tahu nebo i vzácně zimují. Výjimkou je labuť zpěvná, která se už jedenáct let zdržuje celoročně právě na střední Moravě. Letos pak poprvé zahnízdila a nyní se se samcem stará o čtyři mláďata,“ potvrdil ornitolog.

Podle odborníků se jedná o vůbec první prokázané hnízdění labutí zpěvných v České republice. „Od našich labutí velkých se pozná labuť zpěvná podle žlutě zbarveného zobáku. Samice je navíc označena kroužkem a límcem s kódem 7R42,“ podotkl Jiří Šafránek. Okroužkována byla ptaší samička v Německu na zimovišti labutí zpěvných v lednu 2006 a to už jako dospělá samice. Proč se nevrátila do svého severského rodiště a usadila se na Moravě, je pro ornitology zatím stále záhadou.

Ilustrační foto.
U Kroměříže srazil vlak ženu, v kolejišti stála nejspíš úmyslně

Nejoblíbenější rybníky moravské labutě zpěvné jsou v Tovačově, v Kojetíně a právě Chropyni. „Objevila se ale už i na jižní Moravě v Maďarsku či Polsku. Od členů Moravského ornitologického spolku dostala jméno Zpěvanka a postupně se stala ornitologickou celebritou,“ usmál se Jiří Šafránek. Připomněl, že v roce 2009 to už vypadalo, že vytvoří pár se samcem labutě velké, ale k zahnízdění nakonec nedošlo. „I v následujících letech se zajímala o samce labutí velkých, ale až v únoru 2011 potkala v Tovačově samce svého druhu. Ten ale krátce nato uhynul,“ vypráví ornitolog.

Dalšího samce potkala labuť zpěvná až loni a letos s ním zahnízdila na Zámeckém rybníku v Chropyni. „Oba ptáci se více než měsíc střídali v sezení na hnízdě, které bylo dobře ukryto v hustém rákosí. V neděli pak poprvé vyvedli své mláďata na volnou hladinu, k velké radosti ornitologů, ale i místních milovníků přírody,“ uzavřel Jiří Šafránek. (hed)

Ilustrační foto
Zlínský kraj večer zasáhnou velmi silné bouřky doprovázené krupobitím