VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Africký mor prasat už děsí i chovatele z Kroměřížska

Případů afrického moru prasat na Zlínsku přibývá: a jelikož jsou některá místa nálezů mrtvých zvířat vzdálená ani ne dvacet kilometrů od chovů na Kroměřížsku, zemědělci už zpřísňují opatření také v našem regionu.

13.7.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto Foto: Deník

Podle Státní veterinární správy (SVS) se ale zatím nákaza do okolních okresů nerozšířila, právě na to jsou také cílena jejich opatření.

„Výsledky dosavadních vyšetření rozšíření nákazy mimo nákazovou oblast zatím nepotvrdily. Veterinární opatření v zamořené oblasti jsou zaměřená na minimalizaci pohybu a shromažďování divokých prasat – třeba zákaz krmení a zákaz lovu,“ potvrdil v pondělí Deníku mluvčí SVS Petr Majer.

Samotní veterináři přiznávají, že je propuknutí nákazy u nás překvapilo.

„Právě jsme se o tom bavili s kolegou. Dřív jsme se o tom jen učili a najednou je to tady. Nikdo to nečekal,“ okomentovala nákazu třeba kvasická veterinářka Petra Bubeníková.

Podobně to vidí i její kolega z Holešova.

„Jelikož se vědělo o výskytu nákazy v Polsku a na Ukrajině, předpokládat se to dalo. Tím spíš, když to přenášejí divoká prasata, jejichž migraci se zamezit nedá. Určitě mě ale překvapilo, že to propuklo tak náhle. Na škole jsme se o tom učili jen okrajově jako o nemoci, která u nás není,“ doplnil holešovský zvěrolékař.

Přestože se mimořádná veterinární opatření zatím týkají pouze Zlínska, ani chovatelé na Kroměřížsku nezůstávají v klidu: a to ani tam, kde jsou jinak nadstandardní hygienická pravidla samozřejmostí.

„Jelikož nespadáme do ochranného pásma, nařízené zpřísnění ochrany se nás netýká. Jsme deklarovaní jako chov prostý specifických patogenů, tak u nás hygienická smyčka funguje roky. Přesto jsme ale teď zavedli desinfekční vany pro nákladní auta,“ podotkl třeba zástupce ředitele zemědělského podniku v Těšnovicích Libor Fečko.

Naopak větší změny provádějí v menších chovech.

„My jsme opatření zpřísnili. Týká se to zamezení přístupu cizích osob i vozidel a instalace desinfekčních van a rohoží, což je nadstandard oproti tomu, co je běžné,“ vyjmenoval Miroslav Janeček z Farmy Pornice. Propuknutí nákazy jej prý příliš nezaskočilo.

„Nás to nepřekvapilo, věděli jsme totiž, že se to sem z Polska a Ukrajiny blíží. Byla to spíš otázka času. Je to ale samozřejmě velký problém, především pro malé chovatele jako jsem já, protože nejsme tak zabezpečení, jako ve velkochovech,“ dodává.

S určitostí ale otázka zavlečení nákazy do Česka zatím zodpovězena není. Státní veterinární správa dokonce pracuje s verzí, že na vině nejsou divočáci, ale dovážené potraviny.

„Jednou z reálných možností, jak mohlo k zavlečení nákazy do ČR dojít, vzhledem k tomu, že nejbližší ohnisko nákazy se nachází stovky kilometrů od českých hranic, mohly být právě potraviny dovezené za zahraničí. Nicméně uvedenou hypotézu nemůžeme v tuto chvíli ani potvrdit, ani vyvrátit,“ podotkl mluvčí SVS Petr Majer.

Autor: Kristýna Klusáková

13.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na nádraží ve Valašských Kloboukách připomněli členové klubů vojenské historie stovkám diváků dobu 1. světové války.
40

VIDEO: Přepadení vlaku přilákalo davy lidí

Velitel 2. armádního sboru se sídlem v Olomouci a šéf ozbrojených složek v krizovém štábu Ústřední povodňové komise Petr Voznica.

Povodně změnily vnímání armády, míní generál Voznica

Zlatým jablkem se o víkendu opět prošel oživlý dinosaurus

VIDEO / Výborným nápadem pro své fanoušky se blýskl jeden z členů dinousauří party, která obsadila prostory obchodního centra Zlaté jablko ve Zlíně na začátku prázdnin.

Město o prázdninách zaměstná až sto dvacet mladých brigádníků

Možnost prázdninové brigády nabídla mladým holešovská radnice také letos.

Fotbalový Hulín jede pro postup s posilou Motalem

Hned ze tří krajských derby si dnes mohou vybrat návštěvu fotbalového utkání fanoušci ve zlínském regionu! Nabízí je 1. kolo českého poháru pod názvem Mol Cup.

Na Bajdě v Kroměříži stráží městští policisté

Na pořádek v areálu kroměřížského koupaliště Bajda přes léto dohlížejí strážníci městské policie, popřípadě asistenti prevence kriminality.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení