Plameny napáchaly škodu za dva miliony korun. Podle policistů byl oheň s největší pravděpodobností založen úmyslně.

O požáru byli hasiči informováni třiadvacet minut po třetí hodině. Kvůli jeho rozsáhlosti byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu.

„Majitel stájí nad ránem zjistil požár a snažil se zachránit především ustájené koně. Z plamenů nakonec pomohl ven třem, z nichž jeden utrpěl popáleniny. Další už zachránit nedokázal,“ informoval mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Na místo se sjeli hasiči i policisté. „Majitelé sportovních koní a zničených objektů se psychicky zhroutili. Velitel zásahu nechal na místo povolat psycholožku HZS Zlínského kraje a členy psychosociálního intervenčního týmu, aby společně poskytli svou pomoc zdrceným rodinám,“ podotkl Mitáček.

Během požáru byl navíc objekt i jednotlivé konstrukce stavby značně narušeny. Část stavebních prvků hasiči rovnou strhli, u dalších hrozilo zřícení, a to včetně boční a štítové střechy.

Kolem desáté hodiny přišli hasiči s další tragickou zprávou: v plamenech uhynula čtyři zvířata, jejichž těla při průzkumu nalezli.

Zhruba o dvě hodiny později vyšetřovatelé zahájili druhou etapu vyšetřování a hledání stop. „Zjišťovali, zda požár někdo založil úmyslně nebo vznikl z nedbalosti. Na místě byl také policejní psovod se služebním psem, který je speciálně vycvičený k vyhledávání a označování akcelerantů hoření,“ podotkla kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Požár byl podle ní s největší pravděpodobností založen úmyslně. „Pes v objektu označil místo, kde by se akcelerant hoření mohl nacházet. Byl zde proto odebrán vzorek, který bude zaslán na expertízu,“ upozornila Kyšnerová.

Zásah nakonec záchranné složky zaměstnal až do večerních hodin. Na místo vyjel i speciální vyprošťovací vůz profesionálních hasičů ze stanice Otrokovice. Pomocí jeřábu vytahovali mrtvá zvířata z nebezpečného prostoru vyhořelé stáje. „Operační důstojník HZS Zlínského kraje zajistil dojezd nákladního vozu kafilérie, který převezl uhynulé koně do příslušného asanačního podniku,“ konstatoval Mitáček.

Víkendový rozsáhlý požár s tragickými následky v Hulíně byl jedním z nejnáročnějších zásahů spojených s úmrtím velkých zvířat v kraji. „Celkem bylo do hasebních a likvidačních prací nasazeno patnáct kusů techniky, jako jsou cisterny, výšková technika, jeřáb či technické vozy, a více než padesát profesionálních a dobrovolných hasičů,“ uzavřel Mitáček.