VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pozor na komíny, varují hasiči. Lidé nad tím ale mávají rukou

Kroměřížsko – Se začátkem topné sezony musejí každoročně hasiči řešit požáry způsobené od komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Dlouhodobě přitom upozorňují na pravidelnou údržbu: tu by měl provádět odborník, mnohdy si ji ale lidé dělají provizorně sami.

24.10.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Daniel Seifert

Zákonem stanovená prohlídka odborníkem je totiž poměrně drahá.

„Komín si nechávám čistit kominíkem, rozhodně to ale není každý rok. Spíš tak jednou za dva roky, stojí mě to totiž hodně pěnez," přiznává třeba Lukáš Obdržálek z Holešovska.

V rodinném domku na vesnici topí tuhým palivem, které si sám připravuje. „Vím, co v kotli spaluji, je to dobré dřevo, takže se nebojím, že bychom měli vyhořet," míní majitel domu.

Údržbu komína svépomocí si provádí také Jan Hrubý. „Čistím si jej sám, protože to chci mít lepší než od komínáře. Dělám to opravdu důkladně, abych eliminoval požár, ne proto, že mi to stanovuje zákon," vysvětluje Hrubý.

Podle zákona by každý, kdo topí tuhým palivem, měl komín vymetat každé tři měsíce a jednou ročně jej nechat zkontrolovat odborně způsobilou osobou. Kominík by měl následně vystavit zprávu o kontrole podle daného vzoru.

„Komín čístím pravidelně, takže dodržuji časové určení zákona, ale nerespektuji jej tím, že nezvu kominíka. V takovém případě totiž nejsou stanoveny žádné sance," krčí rameny Jan Hrubý.

Je mu ovšem jasné, že v případě požáru domu by se s ním pojišťovna ani nebavila, protože nemá potvrzení od kominíka. Stejně ale dům pojištěný nemá, takže s by nic podobného ani řešit nemusel.

„Když komín jednou nevyčistíte, nemusí se stát vůbec nic, anebo také můžete vyhořet. Často totiž nejde ani tak o čištění, jako o kontrolu průduchu, v jakém je stavu," upozorňuje kominík Jiří Kadlec z Přílep.

Na čistotě komína se podle něj projeví také to, jaké palivo majitel domu používá. „Nejčistší spalování a tím i nejsnazší údržba komínu je při spalování tvrdého, dobře vysušeného dřeva," radí odborník.

Protože se dnes mnohem častěji než tuhá paliva k topení používá plyn, řada lidí ani fakt, že má na domě komín, už ani nevnímá. Odborníci ale před takovou lehkovážností varují.

„Hasiči vyjíždějí k požárům způsobených komíny průměrně tisíckrát ročně. Loni jsme během topné sezóny, což je od 1. října do 30. dubna, evidovali celkem 436 požárů od komínů," upozornil mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Nejvíc požárů bylo způsobeno vznícením sazí v komíně: takto za dané období vzniklo 331 požárů a celková výše při nich způsobené škody se vyšplhala na takřka čtrnáct milionů korun.

„Přitom jde o skutečnost, kterou může každý ovlivnit a následnému požáru zamezit, tím, že si nechá komín pravidelně čistit," uzavřel mluvčí hasičů. 

Pokud dojde k požáru, u něhož je podezření, že souvisí s vytápěním, hasiči se zajímají, jak majitel objektu splnil své povinnosti včetně pravidelné kontroly kominíkem a také čištění (jež si v případě běžných spotřebičů na pevná paliva do výkonu 50 kW lze provádět i svépomocí). Kontroly kominíkem se musí opakovat každý rok, termín čištění komínů je v případě celoročního provozu třikrát ročně, u sezonního provozu dvakrát za rok. Potvrzení o kontrole kominíkem si uschovejte, v případě požáru se totiž hasiči budou po této zprávě ptát. Pokud majitel objektu nesplnil povinnosti, hrozí mu vedle škod způsobených ohněm i citelná finanční sankce: pro fyzické osoby pokuta do 10 tisíc korun, v případě právnické osoby až do čtvrt milionu korun. 

Autor: Pavla Klára Urbášková

24.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

První dva svatebčané využili v minulých dnech sedačku, která byla nedávno instalována na schodišti hlavní budovy kroměřížské radnice na Velkém náměstí. Pro svatby možná poněkud netradiční zařízení má usnadnit život méně pohyblivým návštěvníkům slavnostní

Schodišťová sedačka na radnici funguje, „svezl“ se na ní první pár svatebčanů

Zámek v Holešově.

Zámek v Holešově hostí v sobotu hudební festival

Zloděj jezdil na Kroměřížsko krást kola z Prostějova

Krádeže hned několika kol na Kroměřížsku má podle policie na svědomí osmapadesátiletý muž z Prostějova. Začátkem září měl jeden bicykl ukrást u Domu kultury v Kroměříži, nepomohlo ani to, že jej majitelka měla zamčený.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Nejlepší marmeláda? V kurzu je exotika, vyhrát může každý

Soutěž O nejchutnější marmeládu bystřického regionu už počtvrté vyhlásilo středisko volného času Včelín z Bystřice pod Hostýnem. Momentálně mají už šest soutěžních vzorků a další jim mohou zájemci nosit až do středy 27.října. Vítěze vyberou sami návštěvníci Farmářského a řemeslného jarmarku, který se koná první říjnovou sobotu.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení