VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči zasahovali u Pravčic i Nítkovic, pole zapálil výboj z elektrického vedení

Letní prázdniny nejsou ani v polovině, ale hasiči z regionu začínají mít napilno: na vině ovšem zatím není horké počasí. V pátek museli na Kroměřížsku řešit hned dvojici požárů, přičemž v jednom případě byla příčina ohně poměrně dost neobvyklá.

15.7.2017
SDÍLEJ:

Strniště začalo hořet díky větru a výboji z vedení vysokého napětí.Foto: HZS ZLK

Celkem zasahovalo šest, respektive devět hasičských jednotek a do akce byl dokonce jednu chvíli připraven i vrtulník s vodním vakem.
Po půl čtvrté odpoledne nejprve vyjížděli k požáru strniště u Nítkovic.

"Požární poplach byl vyhlášen profesionálům z Morkovic a Kroměříže, dále pak dobrovolným hasičům z Morkovic a Střílek. V rámci mezikrajské výpomoci byly navíc povolány jednotky dobrovolných hasičů obce Nové Hvězdice a Brankovice," upozornil za krajské hasiče Roman Žemlička.

Celkem vyjelo k ohni šest cisternových stříkaček a k hašení byl připraven i vrtulník s bambivakem.

Požár postupně zasáhl plochu asi osmi hektarů, plameny se navíc začaly vinou větru blížit k neposečenému poli a k lesu.

"Kolem čtvrté hodiny proto začaly dva traktory oborávat pole, požár byl nakonec uhašen v 16:35 hodin," dodal mluvčí hasičů.

Očití svědci následně vyšetřovateli popsali, že z protějšího pole viděli, jak se na posečeném poli udělal větrný vír, který vnesl obilný prach a slámu do blízkosti vedení vysokého napětí.

"V něm pak došlo k výboji a zapálení slámy, vinou větru se také požár velmi rychle rozšířil," podotkl Roman Žemlička.

Krátce po šesté hodině večer přijal ale operační důstojník hasičů pro změnu oznámení o požáru lisu na slámu u Pravčic.

"Tentokrát byl poplach vyhlášen jednotkám profesionálních hasičů z Holešova, Kroměříže a Otrokovic, dále byly povolány jednotky dobrovolných hasičů ze Zahnašovic, Kroměříže, Hulína, Břestu, Holešova a Rackové. Hasiči tedy vyjeli dohromady s devíti automobilovými cisternami," upozornil Roman Žemlička.

První jednotky na místě zjistily, že hořící lis na slámu byl převezen na zpevněnou komunikaci mimo pole.

"I tak ale začalo hořet strniště a neodvezené balíky slámy. Aby nedocházelo k šíření požáru, byly využity i kropící lišty na pěti zásahových vozech, jinak byly na místě tři velkoobjemové cisterny s vodou," dodal mluvčí.

Na místo přijel také vyšetřovatel hasičů, příčina vzniku požáru lisu ale prozatím nebyla určena. Škoda na lisu slámy činí přibližně 750 000 korun, na balících slámy pak dalších 80 000 korun.

Autor: Lukáš Pařenica

15.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Město o prázdninách zaměstná až sto dvacet mladých brigádníků

Ilustrační foto

Fotbalový Hulín jede pro postup s posilou Motalem

Na Bajdě v Kroměříži stráží městští policisté

Na pořádek v areálu kroměřížského koupaliště Bajda přes léto dohlížejí strážníci městské policie, popřípadě asistenti prevence kriminality.

Dopravní nehoda v Dřínově si vyžádala několik raněných

Ke srážce dvou aut došlo v pátek po šestnácté hodině v Dřínově. Nehoda se neobešla bez zranění. „Na místě se zranili tři lidé, které si do své péče převzala zdravotnická záchranná služba.

Holešovský Festival židovské kultury se zaměří na umění a architekturu

Už sedmnáctý ročník Festivalu židovské kultury Ha-Makom Holešov, který je zároveň nejstarším festivalem takového formátu v Česku, začíná už v úterý 25. července. Podtitul letošního ročníku zní Židé v umění a architektuře, čemuž je přizpůsoben celý program, který by měl být podle pořadatelů zase lepší, než v předchozích letech.

Dobrovolníci z celého světa zvelebují židovský hřbitov

Dobrovolníci z několika zemí světa, konkrétně z Běloruska, Číny, Slovenska, Německa, Koreje a Španělska, dorazili ve středu 19. července do Holešova, aby pomohli navrátit důstojnost tamnímu židovskému hřbitovu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení