Odborníci upozorňují, že zejména u výpočetní techniky se dá pořídit drahý „šmejd", který dokáže technicky zdatný prodejce sestavit z těch nejlevnějších dílů a tím i méně spolehlivých součástí. Obětí takových nákupů bývají podle průzkumů nejčastěji osoby nad padesát let. Reklamace podobného přístroje je prý pak velmi obtížná. Na co by si měl dát při takových nákupech laik pozor, vysvětlil Aleš Černý z prodejny a servisu výpočetní techniky Popular Computers v Uherském Hradišti.

Jaký počítač byste doporučil úplným laikům ve věku kolem padesáti let a starším?

Pro začátečníky bych doporučil základní počítačové sestavy, které jsou výkonem dostačující pro běžné brouzdání po internetu, sociálních sítích, vytváření dokumentů a sledování filmů. Laik rozhodně nemusí vlastnit drahý počítač. Takové přístroje jsou spíše určeny pro grafické práce a hraní graficky náročných her.

Dobře, ale buďte, prosím, konkrétní. Kolik peněz by si měl zákazník – laik, pro nákup základní počítačové sestavy nachystat?

Základní sestavy se dají jako komplet pořídit v cenách od deseti tisíc korun včetně daně. Například na počítače, které nabízíme v naší prodejně, garantujeme záruku 36 měsíců, a to i levných přístrojů. Na trhu sice zákazník sežene i levnější počítače, než vidí v naší nabídce, v takových případech ale doporučuji velkou obezřetnost. Může se totiž jednat o "repasované", tedy použité počítače, jejichž nákup ale nedoporučuji.

Vysvětlete proč…Vždy přece nemusí znamenat, že levný stroj bude zaručeně špatný. Nebo se mýlím?

Levné, použité nebo repasované počítače se dají koupit i za pět tisíc korun včetně DPH, to je pravda. Ale životnost je u takových starších přístrojů velmi malá. Záruka u těchto typů často úplně chybí. A pokud existuje, tak je velmi obtížné ji u prodejce, kteří tyto počítače do republiky dováží, uplatnit.

Pokud se tedy zákazník rozhodne pořídit sestavu kolem deseti tisíc korun, co může od takového přístroje očekávat?

Počítače v těchto cenových relacích prodáváme, máme tedy s nimi své zkušenosti a víme, jak se chovají a co od nich může zákazník očekávat. Obsahují počítač, LCD monitor, klávesnici a myš. Tedy vše co zákazník potřebuje pro běžné práce. Dále lze tuto sestavu doplnit například o reproduktory nebo tiskárnu, přičemž s výběrem všech doplňků každému zájemci poradíme.

Nabízí Popular Computers i nějaká základní školení pro užívání počítačů?

Zákazníkovi na prodejně počítač předvedeme, ale žádné školení neorganizujeme. Kurzy základů práce na počítači ale poskytují specializované firmy, které fungují například i v Uherském Hradišti.

Pokud chce osoba starší padesáti let koupit počítač pro syna či vnuka ve věku zhruba osm až deset let, jak vybavený stroj byste mu doporučil? A čeho by se měl nakupující naopak vyvarovat?

Výběr přístroje je hodně individuální. Doporučuji, aby se nakupující nejdříve poradil s rodiči dítěte, popřípadě přímo s dítětem. Nároky uživatelů jsou totiž dosti rozličné. Za dvanáct let co počítače prodáváme, nás nepřekvapí vůbec nic. Setkali jsme se zákazníky ve věku kolem desíti let, kteří dokázali na počítači provádět poměrně náročné procesy, ale také s dětmi, kteří si počítač osahali vůbec poprvé. Je tedy důležité zjistit, co dítě od počítače čeká, k jakým činnostem ho bude používat a podle toho pak přístroj vybrat. V případě, že si zákazník není jistý, můžeme s ním veškeré požadavky zkonzultovat a typ i vybavení přístroje mu pomůžeme vybrat.

S jakými nejčastějšími závadami se na Vás lidé obracejí? A stalo se vám, že jste se zákazníky zažil i nějaký humorný okamžik, kterému jste se potom společně zasmáli?

V našem servisním středisku provádíme opravy počítačových systémů a programů, které jsou nejčastěji způsobeny viry. Opravujeme i technické vybavení počítačů, přičemž mezi nejčastější závady patří vady napájecích zdrojů. Pravda je, že u uživatelů začátečníku "laiků" jsou závady častější. Momentálně je poměrně často opravovanou závadou zavirovaný počítač, který po spuštění ukáže hlášku, že uživatel musí zaplatit například dva tisíce korun, jinak se nespustí. Stránka se jeví jako by patřila Policii ČR. Zákazníka vyfotografuje, a dál navádí k zaplacení. Vypadá poměrně důvěryhodně, ale jedná se o vir, který rafinovaně ze zákazníků vytahuje peníze. U této závady se nám stalo, že zákazník k nám byl poslán přímo z uherskohradišťské policie, kam šel i s počítačem a dvěma tisíci korunami na opravu. Policisté ho poslali přímo k nám, se "závadou" si zřejmě nedovedli poradit :-). (poh)