Událost se seběhla v polovině ledna ve vestibulu Klubu sportu a kultury ve Vlčnově, kde je bankomat umístěn. Zvídavý Filip nahlížel, jak zařízení funguje, a přitom si všiml osoby vycházející od zařízení. Po chvíli žáček zjistil, že si dotyčný nevzal všechny peníze. Jedna z bankovek v přístroji zůstala.

„Vyběhl jsem ven, ale ten člověk už tam nebyl, a tak jsem čekal, jestli se nevrátí,“ prozrazuje malý poctivec. Dovnitř vzápětí vešla žena, která si šla vybrat své peníze. „Kousek od bankomatu postával chlapeček, který mě upozornil, že v přístroji zůstala zapomenutá bankovka a on ji hlídá,“ vzpomíná s úsměvem Bánovjanka Eva Miklíčková.

Ta se s Filipem rychle dohodla odnést nález vlčnovskému starostovi. „Sepsali jsme zápis o tom, jak se to stalo, a i s penězi jsme jej uložili do trezoru. Přestože jsem to nechal vyhlásit i místním rozhlasem, nikdo se zatím nepřihlásil,“ popisuje okolnosti nezvyklé návštěvy starosta.

A jak chování nyní hodnotí dospělí aktéři příhody?

„Pro mě ta událost byla mimořádně silným zážitkem. Když si uvědomíte, že ten chlapec tam mohl jen tak stát a pozorovat, kdo si ty peníze vezme, je neuvěřitelné, jak se nakonec zachoval. Víte, poctivosti, té je dnes opravdu kolem nás málo, a když navíc natrefíte na její ryzí dětskou podobu, může to znamenat i to, že naše budoucnost ještě není úplně ztracena,“ poznamenává Miklíčková.

Převaha špatnosti kolem nás podle ní existuje proto, že se o těch dobrých věcech tolik nemluví. Podobně uvažuje i Pijáček, když na téma slavnostní večeře poznamenává jen to, že lidská slušnost a čestnost jsou neodměnitelné.

Filipova maminka Anna však na chování své ratolesti nespatřuje nic mimořádného.

„Filípek byl nadšený z toho, že udělal něco dobře a dospělí si toho všimli. Vlastně se zachoval tak, jak je vychovaný, a takto vychovávat děti mi přijde normální,“ přiznává Kružíková.